İktisada Giriş’in Şifreleri, Kolay İktisat

İktisada giriş dersindeki kavramların öğretilmesini kolaylaştıran mektup çalışması...

Hayatımızdaki onca şeyin sabit kaldığı (Ceteris Paribus) gibi bana olan aşkın da hep sabit kaldı. Oysa ben seni o kadar çok sevdim ki duygularım sürekli değişti ve doyum noktasına ulaştı. Ama sen değişen duygularıma karşılık vermediğin için ilişkimizin verimi düştü (Azalan Verimler Kanunu).

İlk zamanlar sen 1 adım attığında ben de 1 adım atıyordum (ölçeğe göre sabit getiri) ama zamanla sen 1 adım attıkça ben 2 adım atmaya (ölçeğe göre artan getiri) başladım.

Sen sadece aldığım çiçekleri ve ödediğim yemek hesaplarını maliyet (Açık maliyet) saydın. Oysa ben senin görmediğin ne bedeller ödedim de (Örtük maliyet) sana söylemedim.

Öyle anlar oldu ki, hiç konuşmadım (üretmesem de) ama nelere katlandım (sabit maiyetler) bir bilsen! Konuştukça (ürettikçe) katlandıklarımı (değişken maliyet) da Allah biliyor.

Ya sen? Bu aşk için çalışıyor gibi yaptın ama hiç katkı sağlamadın (gizli işsizlik) ve sadece kendini düşündün (Homoeconomicus).

İktisada Giriş Karikatür

Bu aralar öyle durgunum ki (stagflasyon) odamdaki tüm eşyaların değeri gözümde yükseliyor (enflasyon). Phillips’i çağırın bana, bıraksın işsizlikle enflasyon ilişkisini (Phillips Eğrisi) gelsin bizim ilişkimize baksın. Yetmedi Okun’a haber verin, işsizlik büyümeyi düşürüyormuş (Okun Yasası)!

Sen gel de bu aşkı tercih ettiğim için kaybettiklerimi (alternatif maliyet) hesapla. Gelirimin nasıl adaletsiz dağıldığını Lorenz (Lorenz Eğrisi) biliyor, inanmıyorsan Gini’ye (Gini katsayısı) sor sana net rakam versin.

Öyle oldum ki, ücret artışları bile beni memnun etmiyor, daha az çalışmak istiyorum (gelir etkisi), belli bir ücretten sonra tersine dönüyorum (tersine emek arz eğrisi).

Oysa eskiden evde boş kaldığım her saat için kaybettiğim paraları düşündükçe daha fazla çalışmak (ikame etkisi) istiyordum. Ah Rahmetli Keynes ah, acaba dünyayı krizden (1929 Dünya Bunalımı) kurtardığın gibi bana da el atabilirmisin:)) Yoksa Adam Smith’in klasik yalanlarıyla mı avutayım kendimi…

Yine de iktisada giremedim diyenler için:

Doç. Dr. Deniz ÖZYAKIŞIR
Kafkas Üniversitesi
İİBF, İktisat bölümü

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Düttürü Dünya diyor

    Ya sen? Bu aşk için çalışıyor gibi yaptın ama hiç katkı sağlamadın (gizli işsizlik) ve sadece kendini düşündün (Homoeconomicus).

    Bunu kız arkadaşıma attım. Verdiği cevap: Arz yetersizse bir daha talep etme. Enflasyonumu yükseltme benim ! 🙂

  2. Emre diyor

    komsulara karşı ayıp etmiş x)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku