Halkalı Gezegen Satürn Hakkında İlginç Bilgiler

Satürn Gezegeni Özellikleri

Satürn Gezegeni Özellikleri

1. Satürn gezegeni  diğer gezegenlere oranla çok yavaş hareket etmektedir. Bu yüzden uzayın sonsuz karanlığında ona ‘hain’ olarak adlandırıp ötekileştiren gezegenler olmuştur. Ancak çıplak gözle bile görülebilen onu eşsiz yapan halka sistemiyle Satürn, hiç tartışmasız gökyüzündeki en güzel gezegendir.


Satürn Kronos

2. Romalıların tarım tanrısı olan Satürn, Yunan mitolojisinde Kronos olarak adlandırılmıştır. Zeus’un babası olan Kronos, Titan (Satürn’ün en büyük uydusu) soyundan gelmektedir.


Satürn Saturday Cumartesi

3. Cumartesi günü yani İngilizcesi olan Saturday, Satürn gezegeninden gelen bir isimdir. Kötü güçlerin temsil eden Satürn krallığını kaybetmemek için bütün çoçuklarını doğar doğmaz yemiş ve babası olan Uranüs’ün erkeklik organına sapladığı orakla koparmış. Bir gölün kenarına erkeklik organından dökülen spermlerden aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit doğmuştur.


Satürn Yoğunluk Hafif Gezegen

4. Suyun yoğunluğundan bile daha az yoğunluğu olan Satürn güneş sisteminde bu konuda birinci sıradadır. Eğer Satürn’ü içine alabilecek bir denizimiz olsaydı, Satürn hiçbir gezegene aldırış etmeden ve batmadan rahatlıkla bu havuzda yüzebilirdi!


Satürn Halkaları

5. Oturup ayaklarımızı sallandırmak istediğimiz Satürn’ün halkaları, muhtemelen gezegenin yakınlarında bulundan ve gelgit eskisiyle yok olan bir uydunun parçaları.


Güneş Sisteminin En Parlak GEzegeni Satürn

6. Kalbimizde gökyüzünün en değerli mücevheri olan bu gezegen, Güneş sistemimizin en parlak gezegenidir. Bunun nedeni ise, halkalarının buzdan oluşmasından dolayı gezegenin üzerine düşen düşen ışığın yansımasıdır.


Satürn Uzay Aracı

7. Dünya’ya olan uzaklığından dolayı bu gezegene sadece 4 tane uzay aracı yollanmış ancak katı yüzey eksikliğinden dolayı hiç biri gezegene iniş yapamamıştır.


Satürn Döngüsü

8. Satürn gezegeni, Dünya yılıyla Güneş etrafında dönüşünü 29 yılda bir tamamlar. Bu açıdan bakacak olursak ömrümüz o kadar kısa ki iki Satürn dönümü bir hayat yaşıyoruz. Bir yandan da bakıyoruz Satürn’de günler çok çabuk geçiyor Bir günün uzunluğu 10 saat 32 dakikadır. Tamam siz okurken anladım bir paradoksa doğru sürüklenmeye başladınız. Daha fazla kurcalamadan diğer maddeye geçelim.


Satürn ve Uyduları

9. Satürn’ün etrafında dönen cisimlere uydu. Bir kız etrafında dönen tanımlanamayan cisimlere ise halk arasında ‘sap’ deniliyor. En son bulunan 20 uyduyla beraber Satürn 82 uyduyla Güneş Sisteminin en çok uyduya sahip gezegenidir. Onu 79 uyduyla Jüpiter takip ediyor.


Satürn Hyperion Uydu

10. Soldaki Satürn’ün 82 uydusundan bir tanesi olan Hyperion. Sağdaki ise bir sünger, bildiğiniz Bodrum süngeri.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku