Takımyıldızı İsimleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Takımyıldızı İsimleri ve Çeşitleri Nelerdir? Büyük Ayı,Küçük Ayı,Avcı(Orion), Büyük Köpek, Kartal, Boğa Takımyıldızı Nedir? Şekilleri Nasıldır?

Takımyıldızı Nedir?

Takımyıldızı Nedir? Gökyüzüne baktığımızda birbirine göre durumları her daim aynı olan ve değişmeyen yıldız topluluğudur. Geçmişten günümüze insanoğlu gökyüzüne bakıp bu yıldız topluluklarına bakarak hayaller kurmuştur. Her takım yıldızı Latince birer kelimeyle isimlendirilir. Her millet bu isimleri kendi dillerine çevirmiş, kendi yaşayış tarzına göre de hikayeler uydurmuştur.

Takımyıldızı NedirTakım Yıldızı 

Yıldız Takımı şekillerine baktığımızda bir insanın veya bir hayvanın yada bir objenin ismini aldığını görürüz.

Kaç Tane Takımyıldızı var?

Kaç Tane Takım Yıldızı Var? Gökyüzü şekil ve büyüklük olarak 88 bölgeden oluşmaktadır. Her bir bölgede 1 tane, başka bir deyişle 88 takım yıldızı vardır.

Takım yıldızları sayesinde evrenimiz hakkında birçok şey öğrenebiliriz. Biz de Bilim Gemisi ile gökyüzünün gizemli derinliklerine, yani takım yıldızlarına doğru yolculuk yapıyoruz.

Bakalım bu yolda nelerle karşılaşacağız?

Takımyıldızı İsimleri ve Çeşitleri

Takım yıldızı isimleri ve çeşitleri kırmızı renkle vurgulanmış şeklinde gösterilmiştir. Hemen altında yer alan yıldızlar da takım yıldızında bulunan yıldızları ve diğer özellikleri göstermektedir. Şimdi sorumuzun cevabını bulalım: Takımyıldızları nelerdir?

Avcı Takımyıldızı (Orion) 

Avcı Takım Yıldızı (orion) dediğimizde aklımıza ilk gelenler Betelgeuse ve Rigel Yıldızıdır.

Avı Takımyıldızı
Avcı Takımyıldızı şekli

Betelgeuse Yıldızı:

Betelgeuse Yıldızı Nerede? Orion’a baktığınız zaman ölüm ve yaşam yıldızlarını da görürsünüz. Orion bir çift değerli gökyüzü taşına sahiptir. Orion’un sol üst tarafına baktığınızda ölüm yıldızı Betelgeuse’yi görürsünüz.

Betelgeuse yıldızı,  yaklaşık 642 ışık yılı uzaklıkta bulunan kırmızı bir süper yıldızdır. Betelgeuse’nin kütlesi güneşimizin kütlesinin yaklaşık 12 katı olduğu tahmin edilmektedir. Patlaması an meselesi olan Betelgeuse, patladığında Dünya’da gündüzleri bile görülebilecek.

Rigel Yıldızı:

Rigel Yıldızı Nerede? Orion’ın sağ alt tarafına baktığınızda ise bir ayağı gibi görünen yaşam yıldızı Rigel’i görürsünüz. 1000 ışık yılı uzaklıkta bulunan Rigel, gökyüzününün en parlak 7.yıldızıdır. Aynı zamanda Orion takım yıldızının Alfa’sıdır. Günlük hayatta bu tabiri kullandığımız gibi takım yıldızlarının kendi aralarında en parlak yıldıza Alfa denilmektedir.

Betelgeuse ve Rigel'in büyüklüğünün Güneş ile karşılaştırılması
Betelgeuse ve Rigel’in büyüklüğünün Güneş ile karşılaştırılması

Büyük Köpek Takımyıldızları (Canis Major) 

Büyük köpek takımyıldızı (canis major)
Büyük köpek takımyıldızı (canis major) şekli

Büyük Köpek  (Canis Major)  yıldıztakımının ön plana çıkan yıldızı Sirius Yıldızıdır. Yunan mitolojisinde avcı Orion’un köpeği olan Sirius Yıldızı , bulunduğu takım yıldızının Alfası ayrıca gökyüzümüzün en parlak yıldızıdır.

Sirius Yıldızı: Gökyüzündeki en parlak yıldız
Gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius

Boğa (Taurus) Takımyıldızları 

Boğa takımyıldızı (taurus) nedir
Boğa takımyıldızı (taurus) şekli

Boğa Yıldız Takımı (Taurus), boğa şekline benzediği için bu adı almıştır.Boğanın kızaran gözü olan Aldebaran Yıldızı ve Elnath Yıldızı olmak üzere, iki yıldız ile ön plana çıkmaktadır.

Aldebaran Yıldızı:

Aldebaran Yıldızı
Aldebaran Yıldızı

Boğanın kızgınlıktan kızaran gözü olarak gördüğümüz Aldebaran Yıldızı, 65 ışık yılı uzaklıkta ve çapı Güneş’ten 35 kat daha büyüktür. Aldebaran aynı zamanda Boğa Takım Yıldızının en parlak yıldızıdır.

Güneş’in büyüklüğünü aklı hayalimize sığamıyorken bir de Aldebaran yıldızına bakınız. Takım yıldızlarını öğrenirken biraz hayrete düştük ve ürktük.

Elnath Yıldızı:

Elnath Yıldızı
Elnath Yıldızı

Elnath Yıldızı, Boğa Yıldız Takımının Betasıdır. (en parlak 2. yıldızı). Dünya’ya 134 ışık yıldızı olan Elnath Yıldızı kimyasal olarak ilginç bir yıldızdır.

 Büyük Ayı (Ursa Major) Takımyıldızı

Büyük ayı takımyıldızı (ursa major)
Büyük ayı takımyıldızı (ursa major) şekli

Büyük Ayı  (Ursa Major) Takımyıldızı, Duphe Yıldızı ve Merak Yıldızı ile ön plana çıkmaktadır. Kutba yakın oluşundan kuzey yarım kürede tüm yıl boyunca gözlemleyebiliyoruz.
Resimdeki Büyük Ayı’nın arka ayaklarını ve kuyruğunu inceleyelim.Hayal dünyanızın sınırlarını biraz daha zorladığımızda kepçe şeklini almış yedi parlak yıldız görürsünüz.

Yıldızlar ve Mevsimler
Yıldızlar ve Mevsimler

Gökyüzündeki bu kepçe bize iyi bir rehberdir. Bu kepçelerin duruşuna bakarak hangi mevsimde olduğumuzu anlayabiliyoruz . Kepçe aşağıya bakıyorsa yaz, yukarı bakıyorsa kış, sola bakıyorsa ilkbahar, sağa bakıyorsa yaz mevsiminde olduğumuzu gösterir.

Kutup Yıldızı Nasıl Bulunur?

Kutup Yıldızı Nasıl Bulunur? sorusunun cevabını aslında Büyük Ayı (Ursa Major) Yıldız Takımının iki yıldızı olan Duphe Yıldızı ve Merak Yıldızının yardımlarıyla buluyoruz.

Kutup Yıldızı Nasıl Bulunur

Duphe Yıldızı ve Merak Yıldızı:

Duphe Yıldızı ve Merak Yıldızı işaretsel bir öneme sahip. Bu iki yıldızdan hayali bir çizgi çizerek Polaris’i bildiğimiz adıyla Kutup Yıldızını bulabiliriz.Aynı zamanda Büyük Ayı Yıldız Takımının alfası (en parlak yıldızı) Duphe, betası(en parlak ikinci yıldızı) ise Merak’tır.

Küçük Ayı  (Ursa Minör) Takımyıldızı

Küçük ayı takımyıldızı (ursa minör) şekli
Küçük Ayı Takımyıldızı Şekli

Küçük Ayı  (Ursa Minör)  Yıldız Takımının ön plana çıkan yıldızı Kutup Yıldızıdır.

En Parlak Yıldız Sirius:

Gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius
En parlak yıldız olan Sirius

Kutup Yıldızı (Polaris):

Bir diğer adı Şimal Yıldızı olarak da bilinen Kutup Yıldızı (Polaris) aslında çok parlak bir yıldız değildir. Toplumumuzda maalesef kalıplaşmış bir bilgi şeklinde gökyüzünün en parlak yıldızı olarak anlatılıyor. Bu bilgi yanlıştır. Çünkü gökyüzündeki en parlak yıldız Sirius’tur. Hatta yıldızları parlaklarına göre sıralayalım fakat yine de Kutup Yıldızı ilk 20 arasına giremez.

Kutup yıldızı nereyi gösterir Kutup yıldızı neden sabittir
Kutup yıldızı nereyi gösterir Kutup yıldızı neden sabittir

Kutup yıldızı nereyi gösterir? Kutup yıldızı neden sabittir?

Kutup yıldızı nereyi gösterir? Kutup yıldızı adından da anlaşıldığı gibi daima kuzeyi gösterir.Kutup yıldızı neden sabittir? Dünya’nın dönüş ekseninin baktığı doğrultuda yer aldığı için konumu bize göre her zaman sabittir. Peki neden bu kadar kutup yıldızını seviyoruz? Çünkü her ne kadar yolumuzu şaşırıp kaybolsak,  yerinde sabit duran deyimi yerindeyse huysuz keçi olan kutup yıldıza bakarak bakıp daima yolumu buluyoruz.  Kutup Yıldızına olan sevgimizi Mecnun görse, Fuzuli’ye beni yeniden yaz diyebilirdi.

Küçük ayı ve büyük ayı takım yıldızları neden ayıya benzemiyor?

Yıldızların konumları değişir mi?

yıldızların isimleri ve şekilleri

Resimlere bakıp, nerden çıktı bu ayı? Bu bildiğimiz kepçe, “bu yıldızların isimleri ve şekilleri arasında bir tutarsızlık görüyorum” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet yanılmıyorsunuz, çünkü takım yıldızlarında bulunan yıldızlar çok yavaşta olsa büyük bir konum değişikliğine uğramışlardır.

Kartal (Aquila) Takımyıldızları

Kartal takımyıldızı (aquila) şekli
Kartal Takımyıldızı (aquila) Şekli

Kartal Takımyıldızı; Tavşancıl, Tarık, Ukap gibi isimlerle de bilinmektedir. Ayrıca Kartal Yıldız Takımı, Romalıların bir tanrısı olan Jüpiter’in kartalını, Yunan mitolojisinde ise Zeus’un şimşeklerini taşıyan kartal olarak bilinmektedir. Kartal  Yıldız Takımının ön plana çıkan yıldızı ise Altair Yıldızıdır.

Altair Yıldızı:

Kartalımızın boynu olan ve Dünya’ya sadece 17 ışık yılı mesafede olan Altair Yıldızı, bu özelliğiyle Dünya’ya en yakın yıldızlar arasında yer alır. Kartal Yıldız Takımının alfası olan Altair, Arapçada ‘kuş’ anlamına gelen ‘’Al-Tayr’’ kelimesinden türemiştir.

Yaz Üçgeni Nedir?

Yaz Üçgeni Nedir
Yaz Üçgeni

Yaz Üçgeni nedir? Nasıl oluşur? Altair yıldızı  Denep ve Vega yıldızları ile bir araya gelerek yaz üçgenini oluşturmaktadır. Vega, Lir Yıldız Takımının, Deneb ise Kuğu Yıldız Takımının bir üyesidir. Bu 3 yıldızı gökyüzünde üçgen bir biçiminde sıralanıp, parıl parıl parladığını görürseniz bilin ki yaz gelmiştir. Hem yazın görünmesi hem de üçgen bir biçimde sıralanmalarından dolayı bu adı almışlardır.

En Çok Bilinen Diğer Takımyıldızları

 • Kuğu (cygnus) 
 • Arabacı (auriga) 
 • Ülker 
 • Andromeda 
 • Çalgı (lyra) 
 • Akrep (scorpion) 
 • Kraliçe (cassiopeia) 
 • Çoban 
 • Yay (sagittarius) 
 • Ejderha 
 • Kral 
 • Yılan 
 • Kova 
 • Başak
Bunları da beğenebilirsin
3 Yorumlar
 1. Sara Kaçuk diyor

  Bir yazı düşünün ne gereğinden fazla bgi verip sıkıyor ne de eksik bilgi verip iş göremezlik yapıyor. Bu yazı da böyle bir şey.

 2. Cafer Aslan diyor

  Takım yıldızlarını bu içten anlatimdan sonra çok daha iyi anladim gokyuzunde yerlerini ayırt etmeye basladim bile , teşekkürler

  1. Betelguese diyor

   Her gece yıldızları balkondan seyrederken 2 tane kesfetmistim fakat adlarını bilmiyordum. Şimdi öğrendim ki Orion ve boğa takım yildiziymis ben aralarında oriona kartal , boğa takım yildizinada asa ismini vermiştim. Her zaman bana bakan parlak yıldızlarında adı varmış. Aldebaran ,el nath,rigel ve betelguese imiş . Çok bilgilendirici,sade ve hoş bir anlatım olmuş teşekkür ederim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.