Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

Zamanda yolculuk yapabilir miyiz? İlginç bir biçimde bu mümkün olabilir.

Zamanda yolculuk yapabilir miyiz? İlginç bir biçimde bu mümkün olabilir. Nasıl mı mümkün olabilir? Sorularımızın cevaplarına, ayaklarımızı yere basmasını sağlayan bir kuvvetten, yani yer çekiminden başlıyoruz. Hadi başlayalım o zaman..

Zamanda Yolculuk Mümkün mü

Yer çekimi bir zaman makinesi yapmak için kullanılabilir mi?

Einstein’in teorileri tıpkı hareket gibi yer çekiminin de zamanı etkileyebileceğini gösteriyor. Yer çekimi zamanı çekebilir, zaman akışını yavaşlatabilir. Çekim kuvveti ne kadar güçlüyse zamanda o kadar yavaşlar. Dünya’da bu etki fark edemeyeceğimiz kadar küçüktür ama yine de gerçektir. Bir gökdelenin en tepesinde yaşayan insan, zamanı en alt katta oturan birine göre daha yavaş geçiyormuş gibi algılar. Bunun sebebi yerden biraz daha uzak olmasıdır.

karadelik

Karadeliğe Yolculuk

Bir karadeliğe yolculuk edebilseydik yer çekiminin zaman üzerinde büyük bir etkisi olurdu. Büyük yıldızların kendi içlerine çökmesi sonucu ortaya çıkan kara delikler çok büyük bir çekim kuvvetine sahiptir. Bu çekim kuvveti, milyonlarca hatta milyarlarca kat fazladır. Bir kara deliğe yolculuk ettiğinizi gören biri, zamanın sizin için çok yavaşladığını görecektir.

Mesela bir kara deliğin yanına gittiniz, uzaktaki arkadaşınız sizi çok yavaş hareket ediyormuş, çok yavaş konuşuyormuş, çok yavaş yaşlanıyormuş gibi algılar. Sizin dakikalar olarak algıladığınızı zaman diliminde onlar için yıllar geçer.

Kara deliğin boyutlarına ve ne kadar yaklaştığıma bağlı olarak yörüngede geçirdiğiniz bir ve ya iki saat Dünya’da 50 yıl geçmesi anlamına gelebilir. Böylece Dünya’nın geleceğine gitmiş olursunuz. Geri döndüğünüzde kendinizi gelecekte bulacaksınız. Herkes 50 yıl yaşlanmış olacak ama siz sadece 2 saat geçirmiş olacaksınız.

Solucan Deliği

Solucan Deliği

Geleceğe doğru zamanda yolculuk bir şey değil, peki ya geçmişe doğru zaman yolculuğu? Bu da Einstein’in teorileriyle tahmin edilen ve solucan deliği adı verilen şeyler sayesinde mümkün olabilir. Solucan delikleri gerçekten varsa, bunlar uzay-zamanın içinden geçen kestirme yollar olduğuna benziyor demektir. Sadece iki mekanı değil, iki zamanı da bağlarlar.

Solucan Deliği Teorisi Nedir?

 

Geçmişe Yapılan Zaman Yolculuğu

Geçmişe Yapılan Zaman Yolculuğu

Geçmişe yapılan zaman yolculuğu ile ilgili sorun, her şeyin kısa bir sürede kafa karıştırıcı bir hal alması. Geçmişinizle ilgili önemli bir şeyi değiştirdiğinizi, mesela anne ve babanızın tanışmasını önlediğinizi düşünün. Bu hiç doğmayacağınız anlamına mı gelir?

Geçmişe yolculuk etseniz bile geçmişte meydana gelmiş olduğunu bildiğimiz şeyleri değiştiremezsiniz. Bunlar zaten olmuştur. Mesela geçmişe gidip dedeniz olduğunu düşündüğünüz birini öldürürseniz, dedeniz bir başkası olacak demektir. Yani her şey tutarlı  ama çarpık bir şekilde bir araya gelecektir.

Madem geçmişe gitmek mümkün, neden gelecekten gelen turistlerle karşılaşmıyoruz? Düşünsenize Dünya’mıza davetsiz gelen zaman yolcuları yok. En azından çoğumuz olmadığını düşünüyoruz. Yani geçmişe doğru zaman yolculuğu olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz…

Bunları da beğenebilirsin
Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku