Dinozorlar Nasıl Yok Oldu? Nesli Neden Tükendi?

Dinozorlar nasıl yok oldu? Dinozorların nesli neden tükendi? Ne zaman yok oldular? Dünyaya düşen göktaşı, meteorlar mı; hastalıklar mı dinozorları yok etti?

Dinozorlar nasıl yok oldu?  Dinozorların nesli neden tükendi? Sorularının cevapları bilim dünyası tarafından tarafından tartışılan ve cevabı hala bir sır gibi gizemini koruyan bir konudur. Bu sır perdesini aralamaya ne dersiniz?

Dinozorlar Nasıl Yok Oldu?

Dinozorlar nasıl yok oldu

165 milyon yıl boyunca dinozorlar karanın, denizin ve gökyüzünün hakimiydiler. Kısaca Dünya’nın saltanatı onların ellerindeydi. 65 milyon yıl önce bir şey oldu ve dinozorların saltanatı sona erdi.

İklim değişikliği, hastalıklar, değişen bitki toplulukları ve jeolojik olayların hepsi rol oynayabilirdi. Acaba olan şey neydi?

Yapılan araştırmalar, Dinozorlar Nasıl Yok Oldu? sorusuna cevap olabilecek 4 büyük teori ortaya çıkardı.

  • Besin zincirindeki dengesizlik dinozorların açlıktan ölmesine neden oldu.
  • Yaşanan hastalıklar tüm dinozor neslini yok etti.
  • Volkan patlamalarından sonra çıkan kül ve gaz, dinozorların  boğularak ölmesine neden oldu.
  • En çok kabul edilen teori ise, büyük bir göktaşı Dünya’ya çarptı ve iklim koşullarını değiştirdi. Bu değişiklik dinozorların dramatik bir şekilde dinozorların yok olmasına neden oldu.

 

Dinozorların nesli neden tükendi?

Dinozorları yok eden göktaşı 12 km çapında olmak suretiyle ve bir mermiden 20 kat hızla Dünya’ya çarparak dinozorların yok olmasına neden oldu. Peki  “Chicxulub” adındaki bu devasa göktaşı, düştükten sonra Dünya’ya etkileri ne oldu? Dinozorların nesli neden tükendi?

  • 65 milyon yıl önce Meksika yakınlarına düşen göktaşı, Dünya yüzeyini sarstı, bu da denizlerde büyük tsunamilere sebep oldu. Bu tsunamiler çevrelerindeki hayvanları ve bitkileri ezdi.
  • Dünya’ya çarpan meteor çok fazla toz ve kir yaptı. Tüm bu toz ve kir Dünya’yı kapladı ve gökyüzünü karartarak, cehennemi andıran karanlık günler başlattı. Ardından orman yangınları kaçınılmaz oldu.
  • Göktaşı Dünya’ya çarpmadan önce, Hindistan’da volkan patlamaları yaşanıyordu. Bu volkan patlamaları duman ve kül yaparak gazla havayı doldurdu. Göktaşının Dünya’ya çarpmasından sonra yaşanan volkan patlamalarından daha fazla olup olmadığını bilmiyoruz ama belki de bu çarpışma çok kötü bir zamanlamaydı.
  • Dünya o kadar tozlu ve karanlıktı ki, Güneş ışığı yeryüzüne ulaşamadı ve Dünya’da canlı yaşamanı engelleyecek soğuk günler başladı.
  • Gökyüzündeki toz çöktükten sonra Dünya fazlasıyla ısındı. Bu durum canlıların pek hoşuna gitmedi. Bitkiler büyümekte zorlandı. Bitkilerle beslenen hayvanların yiyecekleri bitki kalmadı ve daha sonra etçil beslenen diğer hayvanlarında yiyecekleri hayvan sayısı azaldı . Böylece dinozorların hayatta kalması çok zor oldu ve Dinozorların nesli neden tükendi? sorumuza bir cevap oldu. Dünya’daki canlı yaşamın ise 3/4’ü yok oldu.
Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.