Astronom (Gök Bilimci) Nedir, Nasıl Astronom Olunur?

Gezegenler, yıldızlar, galaksiler ve güneş sistemleri sizi büyülüyor mu? Evrenin nasıl çalıştığını bilmek  ister misiniz? Halk arasında daha çok astronotlarla karıştırılan, “ehuehuehu uzaya mı çıkacaksın sen? Bizi de aldırtsana yanına” biçimde komik gibi görünen ancak komik olmayan esprilerle muhattap olan bir meslek grubunu kısaca tanımaya ne dersiniz?   Astronom  Nedir ve Nasıl Astronom Olunur?

Astronom (Gök Bilimci) Nedir?

Astronom (Gök Bilimci) Nedir?

Astronom Nedir? Astronom ya da diğer adıyla gök bilimci evreni ve içindeki her şeyi inceleyen bilim insanlarına denir. Astronom kelimesi size çok havalı gelebilir. Hatta bir astronom ile karşılaştığınızda şunları dahi düşünebilirsiniz:

 • Ne kadar da havalı bir bölümden mezun olmuşlar.
 • Bunlar varya kesin parayı götürüyor.
 • Hazır yakalamışken burcum hakkında soru mu sorsam?
 • Mis gibi iş ne kadar da çok geziyorlar.

Evet doğru, gök bilimciler çok geziyor ama söz yazarının söylediği şekliyle “terliklerimle gelsem sana, sonunda aşkı bulmuş gibi” değil araştırma yapacak bir yer bulur, orayı gezerler.

Unutmamamız gerekir ki gök bilimciler burçlarla ilgilenmezler. Onlar daha çok kendilerine astrolog diyen insanların işi. Size tavsiyemiz bir astronomla karşılaştığınızda sakın burçlar hakkında soru sormayın, pek hoşlarına gitmez.

Peki bu astronomlar ne iş yapar?

Evrenin büyüklüğünü hayal edin, öğrenilecek o kadar çok ilginç şey var ki, astronomlar genellikle galaksilere, yıldızlara, gezegenlere, bulutsulara kadar evrenin kökenini ve hatta evrimi araştırır ve bu konuda uzmanlaşırlar.

Bir çoğu aynı zamanda üniversitelerde veya kolejlerde profesördür ve araştırma yapmanın yanı sıra öğretimlerde de bulunurlar. Bazıları ise uzay görevlerini planlamaya ve desteklemeye yardımcı olur. Onların her zaman sabit bir iş yeri yoktur.  Çoğu zaman, diğer kurumlarda bireysel görüşmeler için davet edilirler.

Astronomların en yaygın iş yerleri gözlem evleridir, burada onlara çalışma yapmaları için laboratuvar imkanı sağlanır. Bununla birlikte, herhangi bir gök bilimcinin en büyük hedefi NASA’da bir kariyer yapmaktır.

Araştırma yapma verileri analiz etme, teoriler test etme konularında uzmanlardır. Bilgisayarlar en vazgeçilmez iş araçlarıdır. Bir bilgisayarın önünde çok zaman harcarlar, bu nedenle bilgisayarlara ve programlamaya aşinalardır.

Zamanlarının çoğunu, yeni konular öğrenmeye ya da sadece astronomi alanındaki önemli bilimsel gelişmelere ve güncel araştırmalara ayak uydurmak için astrofizik dergileri okumaya harcarlar.

Bir astronom için vazgeçilmez derece öneme sahip 5 ana araç vardır:

 1. Teleskoplar: Gözlem yapmak için kullanılır.
 2. Spektrograflar: Uzaydaki cisimlerin sıcaklığını, kompozisyonunu ve hızını anlatmak için ışığı bir spektruma ayırmak için kullanılır
 3. Kameralar: Teleskoplara bağlanarak ve görüntü toplama amacıyla kullanılır.
 4. Uzay araçları: Kameralar ve teleskoplar, uzay nesnelerinin görüntülerini toplamak için gemiye yerleştirilir.
 5. Bilgisayarlar: Elde edilen verileri analiz etmek için kullanılır.

Nasıl Astronom (Gök Bilimci) Olunur?

Nasıl Astronom (Gök Bilimci) Olunur?

Nasıl Astronom (Gök Bilimci) Olunur?
Üniversitelerin Hangi Bölümlerini Okumak Gerekir?

Öncelikle astronom olmak için Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü mezunu olmak gerekir. Ancak bununla da yeterli kalmıyor, muhtemelen astronomi veya fizik alanında bir dereceye ihtiyacınız olacaktır. Astronomi çok fazla fizik içerdiğinden, üniversiteler genelde fizik ve astronomiyi birleştiren Astrofizik dereceleri sunabilmekte. Her iki alanda da iyi bilgi sahibi olma, kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

Türkiye’de şu üniversitelerde bu bölüm mevcuttur:

 • İstanbul Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Ege Üniversitesi
 • Erciyes Üniversitesi
 • Akdeniz Üniversitesi (Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü)
 • Atatürk Üniversitesi (Astronomi ve Astrofizik Bölümü)
 • Boğaziçi Üniversitesi (Fizik Bölümü)
 • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü)
 • İstanbul Teknik Üniversitesi (Fizik Mühendisliği Bölümü)

Çoğu gök bilimci fizik bilimlerinden birinde lisans ve yüksek lisans derecelerinin yanı sıra Astronomi veya Fizik alanında doktora derecesine sahiptir. Bir gök bilimci olmak normal lise eğitiminin ardından yaklaşık on yıllık bir eğitim gerektirir.

Doktoralarını tamamladıktan sonra astronomlar genellikle tipik olarak tamamlanması 2 ila 3 yıl süren bir veya daha fazla doktora sonrası araştırmalar ve çalışmalarda bulunurlar.

Peki bu astronomlar ne kadar maaş alır?

Genel itibariyle çok para kazanmazlar. Maddiyat onlar için ikinci plandadır. Alanda başarılı olan gök bilimciler ise iyi meblağlar kazabilmekteler.

Sizce astronom olmalı mıyım?

Bir gök bilimci olmak istiyorsanız, uzaya ve dünyaya merakınız ve ilginiz yüksek olması gerekmekte. Oldukça yöntemli ve pratik bir insan olmalısınız. Büyük resme bakabilmeniz ve yararlı kalıpları seçebilmeniz gerekir. Bu kalıpları ilk etapta zihninizde canlandırabilmek ve bilgi parçalarını anlamlı bir şekilde bir araya getirmek için hem titiz hem de yaratıcı olmanız gerekir.

Evren hakkında yeni bir şey ortaya çıkarmak için çaba içinde bulunmanız, gerekirse vaktinizin çoğunu harcamak için büyük bir sabrınız olmalı. Ancak bu şekilde başarılı olabilirsiniz. Eğer gök bilimci olmak istiyorsanız ve sorularınız varsa yorum olarak bizlere belirtebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
7 Yorumlar
 1. Hakan Kızıl diyor

  Astronom olmak istiyorum, neler yapmam gerektiğini bilmiyordum, sayenizde öğrendim bu önerinizi hayatıma adıyacagim :

  Evren hakkında yeni bir şey ortaya çıkarmak için çaba içinde bulunmanız, gerekirse vaktinizin çoğunu harcamak için büyük bir sabrınız olmalı.

 2. Aylin Karcı diyor

  İleride astronom olup bende NASA’da kariyer yapmak istiyorum uzaya olan ilgim sayenizde daha da artti

 3. Hakan Turan diyor

  Calismak calismak daha çok calismak iste butun mesele bu…

 4. hesso diyor

  İşi gücün yoksa, para derdin yoksa hobi olarak yap. Yoksa git astrolog ol.

 5. Abdulhamit Devran diyor

  Astronom olamk istiyorum ama 10 yıl çok ya

 6. Çetin diyor

  Benim oğlum 8 yasında okumayı 5 yaşında kendisi öğrendi okula gitmeden şimdilerde dikkatimizi çekmeye başladı çocuk uzayla aşırı ilgileniyor bütün gezegenleri ve bunların hepsinin uyduları söylemeye başladı internetten söylediklerine bakıyorum hepsi doğru ben Sadece dünyanın bir uydusu ay var bilirdim bütün gezegenlerin uyduları ve onları da uyduları varmış hayretler içinde seyrediyorum şimdi teleskop sayıklıyor ama maalesef durum yok ama ben oğluma göre bir okul araştırıyorum ve zengin insanlardan yardım bekliyorum bana göre bilim adamı olacağına inancım tam yok böyle bir beyin anlatılmaz yaşanır ve gurur duyuyorum

 7. SXDCFVGBHWSEDRFTGYH diyor

  EN AZ 10 YILMI

  OHOOOO ÖLME EŞŞEGİM ÖLMEE

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.