Dünya Benzeri Süper Gezegen Keşfedildi!

Yeni Zelanda Canterbury Üniversitesi astronomları, milyonda bir rastlanan galaksimizin merkezine doğru, uzaktaki bir yıldız sisteminde Dünya benzeri süper gezegen keşfedildiğini duyurdular.

Dünya Benzeri Süper Gezegenin Özellikleri

Dünya Benzeri Süper Gezegenin Özellikleri

Süper gezegenin özelliklerine baktığımızda Dünya ile ürkütücü benzerliklerin yanı sıra bazı büyük farklılıkları bulunmakta:

  • Büyüklük açısından, Dünya kütlesinin yaklaşık dört katı.
  • Süper gezegenin yıldızı loş bir cüce yıldız, hatta kahverengi bir cüce bir başka deyişle “başarısız yıldız” dır.
  • Bir yıl yaklaşık 617 Dünya günü sürüyor.
  • Güneşten çok daha az kütleli bir yıldızın etrafında dönüyor.
  • Samanyolu Galaksinin merkezi yıldız çıkıntısının yakınında bulunuyor.
  • Gezegene “OGLE-2018-BLG-0677” adı verildi.

Astronomlar bu bulgularını “The Astronomical Journal” dergisinde yayınladılar. Süper Dünya’nın keşfi bilim insanlarının “milyonda bir” olarak tanımladığı tesadüfi bir olaydı.

Dünya Benzeri Süper Gezegen Nasıl Keşfedildi?

Dünya Benzeri Süper Gezegen Nasıl Keşfedildi?

Eşine milyonda bir rastlanan Dünya benzeri süper gezegen astronom ekibi tarafından direkt gözlemlenmedi. Yıldızıyla nasıl etkileşime girdiğini belirleyerek bile fark etmediler. Bunun yerine çekimsel mikro mercekleme tekniğiyle, çarpık ve büyütülmüş şekli nedeniyle keşfettiler.

Çekimsel mikro mercekleme, büyük nesnelerin etraflarındaki alanı çarpıtmasına dayanır. Bir teleskop, büyük bir nesne ve bir hedef doğru şekilde sıralandığında, büyük nesne, hedefin saçtığı ışığı büyütür.

Bununla ilgili Canterbury Üniversitesi’nden araştırmacıları “bu çok nadir bir olay, herhangi bir zamanda bir milyon yıldızdan sadece bir tanesi mercekleniyor.” açıklamasını yaptı.

Bu yeni gezegeni bulmak için; Şili, Avustralya ve Güney Afrika’da her 15 dakikada bir 100 milyon yıldızdan gelen ışığı ölçebilen üç özdeş teleskop kullanıldı.

Araştırma ekibinin lideri Antonio Herrera Martin, “Gezegenin ve ev sahibi yıldızın yer çekimi, daha uzak bir arka plan yıldızından gelen ışığın belirli bir şekilde büyütülmesine neden oldu. Işık bükme etkisini ölçmek için dünyaya dağıtılan teleskoplar kullandık” dedi.

Süper Dünya” kategorisinde birçok yaşanılabilir gezegen vardır ama bu kategorideki bir gezegenin bizimkine benzeyeceğine dair bir garanti yok. NASA, süper dünyaları “Dünya’dan 10 kat daha büyük” olarak tanımlıyor, fakat su gezegenlerden buzlu olanlarına, esas olarak gazdan meydana gelenlerine kadar bileşimde değişiklik gösterebileceklerini söylüyor.

Kaynak space.com cnet.com
Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.