Güneş Sistemi Nedir? Nelerden Oluşur?

Güneş Sistemi Nedir?

güneş sistemi nedir?

Dünyamız Güneş adını verdiğimiz dev, ateşli bir yıldızın etrafında dönen sekiz gezegenden oluşan bir güneş sisteminin bir parçasıdır. Binlerce yıldır, güneş sistemini inceleyen bilim insanları, bu gezegenlerin gökyüzünde tahmin edilebilir bir şekilde bir yörüngede hareket ettiğini fark ettiler.Bazıları diğerlerinden daha hızlı hareket ederken bazıları ileri bazıları ise geriye doğru hareket ediyorlardı. Peki bu Güneş Sistemi nedir? 

Güneş sistemi, birbirleriyle etkileşen bir grup nesnedir, her bir nesne için temel etkileşim  Güneş ile sahip olduğu nesnedir.

Güneş Sisteminin özelliklerini kısaca özetleyecek olursak:

  • Yaş: 4.6 Milyar Yıl
  • Gezegen Sayısı: 8
  • Cüce Gezegen Sayısı: 5
  • Uydu Sayısı: 181
  • Asteroit Sayısı: 552.894
  • Kuyruklu Yıldız Sayısı: 3.083
  • Çap: 18,75 trilyon kilometre
  • (11.65 trilyon mil)

Güneş Sistemi Nelerden Oluşur?

güneş sistemi nelerden oluşur?

Güneş sistemi denildiği zaman sadece güneş ve gezegenlerden oluştuğu düşünülse de Dünya ile onun gezegen arkadaşları ile birlikte güneşin etrafında toplanan birçok gök cismi vardır. Peki Güneş Sistemi nelerden oluşur? Güneş sisteminde; güneş, gezegenler, uydular ve bu uyduların bazılarınında uyduları ,süpernova patlamaları, kuyruklu yıldızlar, göktaşları, asteroitler, meteoritler ve kozmik toz bulunur.

Güneş

güneş

Kahvenize çikolata olamayanların, gecesine çapı 1.392.000 kilometre (864.949 mil) Güneş olursanız bu Güneş’in hiç de umrunda olmaz. Güneş’in çapı yanında, Dünya’nın çapı sadece 12.756 kilometredir (7.926 mil). Bu da demek oluyor ki bir milyondan daha fazla Dünya’yı, Güneş’in içine sığdırabilirsiniz. Güneşin bu büyük kütlesi, güneş sisteminin tüm gezegenlerini yörüngelerinde tutan inanılmaz derece büyük bir çekim kuvveti üretir. Altı milyar kilometre (3,728,227,153 mil) mesafede bulunan Plüton’u bile güneş tarafından yörüngede tutacak kadar büyük.

Gezegenler

gezegenler

Güneş Sistemi gezegenleri sırası ile; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’dür. Güneş sistemimizdeki her gezegen hem kendi ekseni etrafında dönerken, hem de güneşin etrafında da döner. Bir gezegenin güneş etrafında tam bir tur dönmesi için gereken  zaman gezegenin yılıdır. Gezegenin güneşin etrafında izlediği yola yörünge denir. Her gezegenin izlediği farklı yörüngeleri vardır ve yörüngelerde farklı şekillerde ilerleyebilirler. Bazı yörüngeler dairesel olurken ve bazıları daha eliptiktir.

Gezegenler arası yolculuğa ne dersin? Bu yazıyı mutlaka okumalısın: Güneş Sistemi Gezegenleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Kuyruklu Yıldızlar

kuyruklu yıldız

Bilim insanları, kuyruklu yıldızların güneş sistemimizin en dışında bulunan gezegenlerinin yörüngelerinin dışında bir bölgeden geldiğini ve güneşe daha yakın olduklarını düşünüyorlar. Uzun dönemli kuyruklu yıldızlar olarak isimlendirilen bazıları, gezegenlerin çok dışında ve geriye doğru hareket eden eliptik yörüngededir. Diğerleri ise güneşe daha yakın yörüngelerde hareket ederler.

Astreoitler

Asteroitler

Asteroitler, çakıl büyüklüğünden yaklaşık 1000 kilometre büyüklüğüne kadar değişen kayalık veya metalik olabilen uzay nesneleridir. Güneş’in yörüngesinde bulunsalar da, gezegen olamayacak kadar küçükler. Gökbilimciler, asteroitlerin Güneş Sistemimizin oluşumundan kalan malzemeler olduğunu düşünüyorlar. Çoğu, Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasında bulunan Asteroid Kuşağı’nda yer almaktadır. Güneş  Sistemimizde birkaç yüz bin asteroit düşünülmekte ve bunların birçoğu henüz keşfedilmemiştir.

Meteoritler

meteoritler

Meteoritler, boyutları uzaydaki toz taneciklerinden küçük asteroitlere kadar değişen uzay kayalarıdır. Meteoritler, Dünya atmosferine veya başka bir gezegenin atmosferine yüksek hızda girdiğinde ve yandığında, ateş topları veya “kayan yıldızlar” göktaşı veya meteor olarak isimlendirilir.

Uydular

uydular

Uydular bir gezegenin etrafında kavisli bir yörüngede  hareket eden herhangi bir nesnedir. Ay, Dünya’nın tek uydusudur.Güneş Sisteminde 181 doğal uydu bulunmaktadır. Merkür ve Venüs’ün uydusu bulunmamakla beraber, 82 uydusu bulunan Satürn en çok uyduya sahip gezegendir. Satürn’ü 79 uyduyla Jüpiter takip etmektedir. Diğer gezegenlerin uydu sayıları ise:  Mars’ın 2, Uranüs’ün 27, Neptün’ün ise 17 uydusu bulunmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.