Altın Oran Nedir? Vücut ve Yüz Altın Oranı Kaçtır?

Altın Oran Nedir? Vücut ve Yüz Altın Oranı Kaçtır? Kim Bulmuştur? Fibonacci Dizisi, Altın Oran Örnekleri, İnsan Embriyosu ve Kutup Girdabı Altın Oranı

Altın Oran Nedir?

Altın Oran Nedir

Altın Oran Nedir ? Ya da diğer bir değişle Fi Sayısı Nedir?  sorusunun cevabını vermeden önce resmi inceleyiniz. Sizce spiral bir galaksiden kutup girdaplarına, ay çiçeğinden salyangoza kadar doğadaki bu benzerliğin matematiksel bir açıklaması var mıdır?

Şimdi sorularımıza yanıt aramaya başlayalım.

Fi Sayısı olarak da bildiğimiz  bu sayı, insanların eski Yunanlılardan beri bildiği matematiksel bir kavramdır. İrrasyonel bir sayı olan altın oranın, terimleri ondalık noktadan sonra tekrar etmeden sonsuza kadar devam eder. Altın ortalama ve ilahi oran gibi birçok isimle de bilinmektedir.

Altın Oran Kaçtır?

Altın Oran Kaçtır? Matematiksel olarak ifade edersek eğer; toplamlarının iki miktardan büyüklerine oranı ile aynı ise, iki oran altın orandadır.

Altın Oran Kaçtır
Altın Oran Hesaplaması

Mesela bir çubuğu alın ikiye ayırın uzun kısım (a) daha kısa olan kısım (b) olsun, (a) + (b) ‘nin (a)’ ya bölünmesiyle altın oranın yaklaşık değeri ‘φ=1,61803398875…’ bulunur.

Altın Oranı Kim Bulmuştur?

Altın Oranı Kim Bulmuştur

Altın Oranı Kim Bulmuştur ? Sorusunun net bir cevabı olmasa da, Antik Yunan heykeltıraş ve matematikçisi olan Phidias altın oranı ilk kez yaptığı heykellerde kullanıldığı düşünülmektedir. Platon, altın oranı matematiğin evrensel kuralı olarak görmüş. Öklid ise bu oranı kullanarak bir pentegram yapmıştır.
1200’lü yıllara geldiğimizde ise İtalyan olan Leonardo Fibonacci, kendi adını da taşıyan Fibonacci Dizisi ile ünlü olmasının yanı sıra altın oranın bilinmeyen özelliklerini keşfetti. Matematiğe büyük katkısı olan Roma rakamlarının benimsenmesinde önemli bir etkiye sahip olan, Leonardo Fibonacci aynı zamanda Liber Abacı olarak da bilinirdi. Hadi şimdi Fibonacci dizisinin bizim için neden bu kadar önemli olduğunu inceleyelim.

Fibonacci Dizisi

Fibonacci Dizisi

Fibonacci dizisi, matematikteki en önemli formüllerden biridir.
Dizideki her sayı, kendisinden önceki iki sayının toplamıdır. Böylece, dizi bu şekilde devam eder. 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, vb. Bunun matematiksel denklemi ise Xn + 2 = Xn + 1 + Xn’dir.
Önceki fibonacci sayısı ile fibonacci sayısının oranını hesaplamaya başladığınızda, 1.61803 gibi bir sonuçla karşılarız. Karşımıza çıkan bu sayının ne olduğunu artık biliyorsunuz.

Fibonnaci Altın Oran İnsan Embriyosu Galaksi

İnsan embriyosu, Fibonacci spirali ve çarpışan iki galaksi: Altın Oran !

Bilim insanları doğayı inceledikleri zaman ilginç bir şey keşfettiler. İnsan embriyosundan çarpışan iki galaksiye, bitkilerdeki yaprak düzenlemesinden çiçeklerinin desenine kadar doğadaki her şey aynı kalıba sahipti. Ve bu düzenleme 1, 2, 3, 5, 8,13, 21, 34 olan Fibonacci dizisiydi. Bilim insanlarının bu keşfinden sonra mimari, sanat, fotoğrafçılık gibi insanların estetik duygularına hitap eden birçok alanda, altın oranın kullanılmasına neden oldu.

Altın Oran Örnekleri

Altın Oran  Vücut

Altın Oran Vücut

Altın oranın örneklerine önce kendi vücudumuzdan başlayalım. Parmak uçlarımızdan omuzlarımıza kadar olan kısmın uzunluğunu ölçüp daha sonra bunu, parmak uçlarımızdan dirseklerimize olan uzunluğu, dizimizden yere kadar olan mesafeye böldüğümüzde altın oranı buluruz. Yani, her birimiz altın orandan meydana gelmiş, doğanın yürüyen armağanlarıyız.

Altın Oran Yüz

Altın Oran Yüz Marilyn Monroe

Altın Oran Yüz Örnekleri dediğimizde akla gelen ilk isimlerden. Marilyn Monroe’nun, yüz hatlarının altın orana yakınlığını bulmak için yukarıdaki resimdeki Marilyn Monroe maskesi altın orana göre oluşturuldu Yüz hatlarının altın orana yakınlığı: %89.41 hesaplandı.
Bu da Dünyaca ünlü Monroe’nun güzelliğini matematiksel olarak kanıtlar nitelikte.

Son Akşam Yemeği

Altın Oran Son Akşam Yemeği

Son Akşam Yemeği tablosunda Leonardo Da Vinci’nin altın oranı kullandığını biliyor muydunuz?
Leonardo da Vinci, çağlar boyunca birçok sanatçı gibi altın oranı güzel resimler çizmek için kullanmıştır. Son Akşam Yemeği tablosunda masanın yüzey genişliğini masanın ayağına aynı şekilde oranlamıştır. Altın oranı bir dikdörtgene uyguladığımızda, bu dikdörtgene altın dikdörtgen adı verilir.
İsa’nın konumu, tuval boyunca altın orana uygun dikdörtgenler kullanılarak ustaca çizilmiştir.

Kutup Girdabı

Altın Oran Kutup Girdabı Spiral Galaksi

Soldaki resim kutup girdabı, sağda ise bir spiral galaksi. Kutup girdabı uzakta değil, Dünya’da. Spiral galaksi ise 25 milyon ışık yılı uzaklıkta.

Kısaca söylemek gerekirse altın oran hayatımızın hemen hemen her alanında bulunan sihirli bir sayıdır. Matematiğin devrimi olan bu oran evrenimizi her geçen gün daha da anlaşılır kılmakta. Belki de Albert Einstein’ın da söylediği gibi:

Evrenin en anlaşılamaz tarafı anlaşılabilir olmasıdır.
Albert Einstein

Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.