Ay’a Gidildi mi? Projeler, Trajediler, Raporlar…

Ay'a Gidildi mi? Apollo Projesi ve Yaşanan Trajedi! Kuluçka Tasarımı, Thomas Baron Raporu...

+Ay’a Gidildi mi?  Komplo kuramcılarının iddialarına göre Ay’a hiç ayak basmadık.

– Sebep?

+ Bunun en büyük kanıtı yeterli teknolojimizin olmamasıydı. Yani NASA bunu uydurdu.

– Yemin Et?

+ Allah musaf çarpsın. İşte bu yüzden araştırmamıza uzay yarışının en başından başladık.

– eeeee

+ Mesela 12 Eylül 1962’de Jhon Kennedy’nin ünlü konuşmalarından  biriyle yola çıkalım. Adam diyor ki:John Kennedy Konuşması

Aya gitmeyi seçtik. On yıl içinde aya gitmeyi ve diğer şeyleri yapmayı seçtik, kolay oldukları için değil zor olduğu için istiyoruz, orda bir düşman bayrağı görmeyeceğime dair yemin ettik. Uzayı kitle imha silahları ile dolu görmeyeceğiz, orayı bilgi araçlarıyla dolduracağız. Ertelemek istemediğimiz bir meydan okuma ve diğerleri gibi de kazanmak istiyoruz.

-John Kennedy

John Kennedy’nin bu konuşması Sovyetlerin uzaya ilk insan göndermesinden 1 yıl sonra idi. Uzay yarışı resmen başlamıştı.

Ay’a gidildi mi sorusunun cevabını ararken John Kennedy’nin bu konuşması komplo teorilerini güçlendirmekteydi.

Ay’a Gitme Planları

İçinden astronotlarından bulunduğu büyük bir yük taşıyacak kadar güçlü, hafif ve güvenli bir roket tasarlamak ve onunla Ay’a kadar gitmek işin ilk kısmıydı. Sonra da Ay yüzeyine iniş yapabilecek teknolojiyi geliştirmeleri gerekiyordu. Dünya’ya dönmek için gereken yakıt miktarının hesaplamak bile müthiş bir proje olacaktı. Daha sonra süper sıcak atmosferde 250 milyon yol alacak ve güvenli bir şekilde Dünya’ya ineceklerdi. 1962’ye kadar bunların hiçbirini halledememişlerdi.

Apollo Projesi ve Yaşanan Trajedi

Apollo Projesi

1965 yılı Apollo projesi için eğitim, üretim, montaj ve test yılı oldu. Ve çalışmalar doruğa ulaştığında NASA, Apollo projesi için yarım milyon kişiyi işe aldı. Fakat Ocak 1967’de ilk Apollo görevinden haftalar önce o trajedi yaşandı: Apollo astronotları Roger Chaffee, Virgil Grissom ve Edward White çıkan yangında öldü. Bazı üst düzey uzay müfettişleri soruşturma başlattı. Soruşturma raporuna göre yıpranmış kabloların içindeki soğutucu gaz sıkıntısı kapsüldeki yangına neden olmuş.

Astronotları uzayda kaybetmek ayrı bir şey fakat bu yerde yapılan bir testti. Görünüşüne göre uzay yarışının en yoğun döneminde Ay’a gitme konusunda yapılan politik baskılara rağmen NASA yetkililerinin Rusya’yı Ay’da yenme konusunda bazı güvenlik kaygıları vardı. Astronotların kendilerinin de bazı endişeleri vardı. Test sırasında yanarak ölen ve Apollo 1 astronotlarından olan Virgil Grissom ses kaydında şunları söylemekte: “Söylediklerinin tek kelimesi bile hiç duymuyorum. Burada 2-3 bina arasında konuşamasak, Ay’a kadar nasıl gideceğiz?”

Ay’a gidildi mi diyen aşırı komplo kuramcılarına göre NASA, bu astronotları susturmak için yangını bilinçli bir şekilde çıkardı.

Kuluçka Tasarımı

Kuluçka Tasarımı

Apollo 1 kapsülü ile ilgili komplo kuramının ikinci kısmı: Kuluçka Tasarımı

Bazılarını da göre Ay’a gitmek için bu kadar acele edinildiğinden bazı önemli hususlar gözden kaçmıştı. Apollo 1 yangını için soruşturma kapsül kapısı içeriye doğru açıldığı için kapanmıştı. Astronotlar kabin içi basıncının etkisiyle kapsülün kapısını açamamışlardı. Komplo kuramcılara göre NASA bu tasarım kusurlarını biliyorlardı. Fakat Ay yarışında Sovyetleri yenmeye o kadar yoğunlaşmışlardı ki acele ettiler ve ekibi tehlikeye attılar. Daha sonra yapılan testler ise NASA’nın verdiği raporu doğruladı.

Bunların hiçbiri NASA’nın Ay’a adam gönderemeyeceği anlamına gelmiyordu. Aslında Apollo 1’den öğrendikleri onları bir adım öne taşıdı. Bu trajediden sonra kapsül kapısı gelecekteki görevler için geliştirildi ve acil durumlarda kolay açılacak hale geldi.

Apollo 1 felaketinden önce bile NASA’nın kendi içinde bazı endişeleri olduğunu biliyor muydunuz?

Thomas Baron Raporu

Thomas Baron

Thomas Baron adını hiç duydunuz mu? Baron 1965’ten 1966’ya kadar Kuzey Amerika Havacılık Kalite Kontrol bölümünde füze uçuş öncesi müfettişiydi. Şirket Apollo 1 modülünün yapımını üstlenmişti. O süre içerisinde proje ile ilgili bazı kusurlar tespit etmiş ve bunları 1966’nın sonunda NASA’ya 55 sayfalık bir raporla sunmuştu.

Apollo Projesinde Ölen Astonotlar

Baron üstleri tarafından ihmal edildiğini düşündü ve bu raporu kasten basına sığdırdı. 5 Ocak 1967’de Kuzey Amerika Havacılık bölümünü kendisini işten kovmaya zorladı. Yaklaşık 1 ay sonra onun önceden tahmin ettiği trajedi 3 astronotun ölmesine neden oldu.

21 Nisan 1967’de Baron, kongrede bulguları hakkında ifade verdi. Kongreye 500 sayfalık bir rapor sundu. Raporunda şu sözlere yer veriyor:

Belli bir kaza, bir yangın ya da böyle bir şey hakkında bir mektup yazmış olsaydım, bana kesinlikle engel olunacaktı. Ama sonunda bu felaket gerçekleşti.

İfadesinin sonunda son bir şey isteyip istemediği sorulduğunda bu 500 sayfalık mektubunun kayıtlara geçirilmesini talep etti. Bu ifadeden sadece 1 hafta sonra o öldü.

Baron ve ailesi arabalarına 1 trenin çarpması sonucu öldüler.

500 sayfalık rapor hiçbir zaman basılmadı ve ortadan kayboldu.

Komplo topluluğunda NASA karşısında onun bir efsane olduğu ve susturulduğu düşünülüyor. Bazılarına göre ise işten kovulduğu için kendini kötü hissediyordu ve bu yüzden intihar etti. Fakat söyler misiniz? İntihara teşebbüs etmekten 20 dakika önce kim gidip arabasını yıkatır? Mesela onun arabasına çarpan tren, NASA’nın sahip olduğu ve işlettiği demir yolu şirketine aitti.

Thomas Baron gerçekten öldürülmüş müydü?

Peki Baron gerçekten öldürülmüş müydü? Komplo kuramcılarına göre Baron dışarıya bilgi sığdırıyor ve Ay’a gitmeye hazır olmadığını söylüyordu. Ve NASA’da onu susturmak için öldürdü. Soruşturma raporunda Baron’un bir kavşakta treni geçmeye çalıştığı söyleniyor. Fakat komplo kuramcılarına göre demiryolu şirketi NASA’ya aitti ve hükümet buna trajik bir kaza süsü verdi.

Ocak 1967 ‘de 3 insan öldü, Kennedy’nin hedefine ulaşmaları için 3 yılları kaldı.

Bunu söylemek pek güzel olmayabilir. Ama bütün bu Ay’a gitme işinin kurmaca olması mümkün olabilir mi acaba? Bir yandan da bu programda 400 bin mühendis, bilim adamı, astronot çalıştı. Bu kadar insanın çalıştığı yerde nasıl Ay’a sahte bir iniş yapabilirsiniz?
Bunları da beğenebilirsin
Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku