Dünya Düz mü? Düz Dünya İddiaları ve Deneyleri

Dünya Düz mü?

Dünya Düz mü?

Dünya düz mü? Yoksa yuvarlak mı? Komplo teorisyenlerinin iddiasına göre; Dünya’nın uzaydan çekilen bir fotoğrafı yok, bunların hepsi yalan uydurma ! Çekilen fotoğrafların hepsi Photoshop çünkü bizi kandırıyorlar!  Hatta bunlar hep Amerika’nın oyunları,  arkasında kim var? İsrail.  Peki düz dünya iddiaları doğru olabilir mi?

Önce Dünya’nın şekli ile ilgili görüş bildiren bilim adamlarına yer vererek sorumuza yanıt arayalım:

 • Milattan önce 6. yüzyılda Thales, Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve sularla çevrili olduğunu söylemiş.
 • Pisagor, Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü, bir yörüngesi olduğunu ve yuvarlak olduğunu söylemiş
 • Milattan önce 4. yüzyılda Aristo, Ay tutulmasını izlerken, Dünya’nın; Ay’ın üzerindeki gölgesinin yuvarlak olduğunu fark etmiş, “sadece yuvarlık bir nesnenin gölgesi yuvarlak olabilir” diyerek, Dünya’nın yuvarlak olduğunu söylemiş.
 • Biruni (972-1050),  Dünya’nın küre biçiminde olduğunu söyleyerek Dünya’nın çapını hesaplamış. “Madem Dünya dönüyor, biz neden uzaya fırlamıyoruz” diye soranlara, “bu hayatımda duyduğum en salakça soru, tabi ki yerçekimi var” demiş.
 • İdrisi (1100-1166), Dünya’nın küre şeklinde olduğunu söylemiş, inanmayanlara ise Dünya’nın bir haritasını çizerek yanıt vermiş.
 • Kopernik (1473-1543), Güneş’in Dünya etrafında dönmediğini hatta Dünya ve diğer gezegenlerin Güneş etrafında döndüğünü söylemiş. Tabi bunu da ömrünün sonlarına doğru söyleyebilmiş çünkü o dönemdeki genel inanış “Dünya’nın düz tepsi” şeklinde olmasıydı. Aksini iddia edenler ise ölüm ile cezalandırıldı.
 • Kristof Kolomp (1451-1506), okuduğu kitaplardaki Dünya’nın yuvarlak olabileceği iddialarından etkilenerek “sürekli batıya doğru yolculuk yaparsam Dünya’nın yuvarlak olduğunu görebilirim” demiş.  Mürettebatıyla birlikte atlamış gemisine ve bu yolda ilerlerken tesadüfen Amerika kıtasını keşfetmiş. Yoldayken hayatını kaybetmesi üzerine onunla birlikte yola çıkan gemilerden biri yolculuğu tamamlayarak, Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlamış.
 • Galileo (1564-1642), Teleskobu icat ederek,Dünya’nın küre biçiminde olduğu ve diğer gezegenlerle birlikte Güneş’in etrafında döndüğü iddialarını desteklemiş. Bunlara rağmen düz dünyaya inanlara ise “vereyim elinize teleskobu, bir de bu açıdan bakın” demiş.
 • Macellan (1480-1521), Dünya’nın çevresini dolaşan ilk denizci ünvanına sahiptir.Yaptığı bu yolculuklar sayesinde Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlamış, hatta çevresini bile ölçmüştür.

Dünya düz müdür? Diye soranlara karşı Dünya’nın şekli ile ilgili görüş bildiren; Thales, Pisagor, Aristo, Biruni, İdrisi, Kopernik, Kristof Kolomp, Galileo ve Macellan derken, esasen bütün bu dertlerin 16. yüzyılda bitmesi gerekiyordu. 21. yüzyılda halen Dünya’nın düz olduğunu iddia eden milyonlarca insan var. Peki bu iddiaları neye dayanarak söylüyorlar?

Düz Dünya İddiaları

düz dünya iddiaları

Düz dünya iddiaları “Dünya düzdür, adaleti yoktur”  ve “Dünya delikanlı olsa yuvarlak olmazdı” metaforlarından sonra ülkemizde tekrar gündeme gelmiştir. Sizler için inanılması güç, bir o kadar da saçma olan iddiaları derledik:

 1. Uzay sahtedir: Uzay belki de son sınır olabilir, tabi Hollywood stüdyolarında. Yeryüzünün uzaydan çekilmiş bir gerçek fotoğrafı hiç olmadı.Bu görsellerin öyle olduğunu sanıyorduk,ama NASA bile bu görsellerin Photoshop’tan yapıldığını kabul etti.Bunların hepsi bilgisayar yapımı görseller. Dünya’nın birçok ülkesi bu sahte uzay görüntülerini yapıyor çünkü bu işlerde çok para var. Sadece NASA bu tip görsellerden kasasına 2016 yılında 18.5 milyar dolar koydu. Sebep ortada değil mi?
 2. Kıvrım (Eğim) Yok: Top şeklinde olan bir şeyin kıvrımlarının gözükmesi gerekir ama nereye ne ne kadar uzağa bakarsanız bakın, en ufak bir kıvrım göremiyoruz.
 3. Hareketsiz Dünya: Saatte 1600 kilometre kendi ekseni etrafında dönen veya Güneş’in etrafında inanılmaz bir hızla savrulan bir Dünya’yı; ne gördük, ne kaydettik, ne de hissediyoruz. Böyle bir hareket hiçbir zaman ölçülmedi.
 4. Ufuk Çizgisi: Gözlemleyeci hangi yükseklikte olursa olsun, ufuk çizgisi göz seviyesinde kalmaya devam eder. Boyutu ne olursa olsun bir top şeklinin üzerinde olması mümkün olamaz.

Kuran’da Düz Dünya Ayeti

Kuran'da Düz Dünya Ayeti

Kuran’da düz dünya ayeti olduğu iddia edilen Rahmân Suresi 33. Ayet:

يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَالْاِنْسِ اِنِ اسْتَطَعْتُمْ اَنْ تَنْفُذُوا مِنْ اَقْطَارِ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ فَانْفُذُواۜ لَا تَنْفُذُونَ اِلَّا بِسُلْطَانٍۚ

Diyanet işlerinin sitesinde bu ayet şu şekilde tefsir edilmiştir:

Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin uçlarından bucaklarından geçip gitmeye gücünüz yeterse geçip gidin. Büyük bir güç olmadıkça geçip gidemezsiniz.

Düz dünyacılar ise bu ayeti şu şekilde yorumlamaktadır:

Dünya düzdür ve etrafı  Antartika ile çevrilidir. Aslında Güney Kutbu yoktur ve bu insanların uydurmasıdır. Antartika’da 1500-2000 metreye yakın yüksekliklerde buzullar bulunmaktadır. Bu buzulların ardından sonsuzluğa uzanan buzul tabakası vardır. Buralar Dünya’nın sınır bucaklarıdır. Hiçbir şekilde bu sınırlar geçilemez.

Amiral Richard E.Byrd 1956 yılına kadar bu buzdan dağları yararak Dünya’nın dışına geçebileceğini düşündü ve daha sonra bir anda bütün proje durduruldu. 1954 yılında Richard E.Byrd bir röportajda şunları söylemiştir:

Ama gariptir ki bugün Dünya’da insan gözünün görmediği Amerika kadar büyük bölgeler var. Kutbun etrafında Güney kutbunun ötesinde bulunuyor. Hala keşfedilmemiş bu kadar büyük yerlerin olmasını oldukça şaşırtıcı olduğunu düşünüyorum.

Düz dünyacıların sorduğu soru ise: Böyle bir yer varsa neden gidemiyoruz?

Düz Dünya Deneyi

Düz Dünya deneyi hazırlığında bulunan Düz Dünya Uluslararası Konferansı (FEIC), gezegenin iddia edilen sınırına bir yolculuk planlıyorlar. Okyanusları çevreleyen buz duvarlarını arayacaklar. Amaçları Dünya’nın yükselen bir buz duvarı ile çevrelenmiş düzleştirilmiş bir disk olduğu iddiasını test etmek.

Dünya’nın düz olduğuna inanan bu insanlar; kavisli bir ufuk gösteren görüntülerin sahte olduğunu ve yuvarlak bir Dünya’nın uzaydan fotoğraflarının, Dünya’nın düzlüğünü gizlemek için NASA ve diğer uzay ajansları tarafından yürütülen geniş bir komplonun bir parçası olduğunu düşünüyorlar. Bu ve buna benzer iddialar 1800’lerin başlarında kurulan Düz Dünya Topluluğu‘nun (FES) web sitesinde yer almaktadır.

Düz Dünya Topluluğunun web sitesinde yayımlanan diyagramlarda Dünya’nın sınırı Antarktika kıtası olduğu görülmekte ve bu yüzden  FEIC’in düz dünya deneyinin varış noktası Antarktika olarak belirlendi.

Dünya’nın düz olduğunu ispatlamak için kendini uzaya fırlatan bir Amerikalı ise yaptığı deney sonunda yere çakılarak yaşamını yitirmişti.

 

Düz Dünya Haritası

Düz Dünya Haritası

Düz dünya haritası olarak tarafından kabul edilen Gleason’un haritasının (Gleason’s Maps) grafik hali iddialara göre aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in resmi logosudur.

1892 yılına ait bu haritaya baktığımızda üzerindeki bildiride “New Standard Map Of The World (Dünya’nın yeni standart haritası) ” yazmakta.Bu harita aynı zamanda “bilimsel ve pratik olarak onaylanmış” olarak tescil edilmiş olup birçok dünya ülkesi tarafından kullanılmıştır.

Haritanın yaratıcısı Alexander Gleason, haritanın düz dünyanın şeklini gösterdiğini iddia etmesi ve bunun bilimsel ve pratik olarak onaylanmış olarak tescil edilmesi, düz dünyacılar tarafından Dünya’nın şeklinin düz olduğu yönünde büyük kanıt niteliği olarak görüldü. Gerçekten öyle midir? İşin aslına bir bakalım o  zaman…

Alexander Gleason bu haritayla Dünya’nın düz olduğunu iddia etse de harita için patentinde yazdığı açıklama çelişkilidir.Kayıtlı patentten, Dünya’nın düz olduğunu asla söylemedi. Aksine, haritayı küresel bir dünyadan oluşturduğuna yönelik açıklamaları bulunmakta:

“Harita, bir yerkürenin dışa vurumu, esas olarak her birinin orijinal değerini ekvator Greenwich’ten iki kutba tutmasına izin veren meridyen çizgilerinin düzeltilmesinden oluşur.” —US Patenti No. 497,917, Alexander Gleason

Kısaca söylemek gerekirse Gleason Haritası, Dünya’nın küçültülmüş bir versiyonu  değildir.Diğer haritalarda olduğu gibi, Dünya’nın gerçek, küresel şeklinin bir yansımasıdır.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.