En Büyük Kara Delik Keşfedildi : İmkansız Kara Delik !

En Büyük Kara Delik Keşfedildi

En Büyük Karadelik

En Büyük Kara Delik Keşfedildi! Yanlış duymadınız. Çinli gökbilimciler Samanyolu’nda, mevcut yıldız evrimi modellerine göre var olamayacak kadar büyük bir kara delik keşfettiler.  İmkansız Karadelik (LB-1) olarak  adlandırılan bu kara delik, Dünya’dan 15 bin ışık yılı uzaklıkta ve Güneş’ten 70 kat daha büyük bir kütleye sahip.

 Profesör Liu. ‘’Ne gördüğümüze inanamadık, çok şaşırdık.’’ dedi.

Bilim adamları genellikle iki tür kara delik olduğuna inanıyor:

  1. Çok büyük bir yıldızın kendi üzerine çökmesi oluşan, daha yaygın olan yıldız kara delikler. (Güneş’ten 20 kat daha büyük)
  2. Güneş’ten en az bir milyon kat daha büyük ve kökenleri belirsiz olan süper kütleli kara delikler.

Mevcut teori, yıldızların hafif gazdan ağır metallere kadar çeşitli elementlerden oluştuğunu söylüyor. Daha hafif elementler çekirdekteki termal nükleer reaksiyonlarla daha ağır olanlara dönüştürülerek işlem sırasında büyük miktarda enerji açığa çıkar.

Ancak Einstein’ın ünlü denklemi e = mc2’ye göre, bir yıldızın kütlesi zamanla enerjiye dönüştürüldüğü için azalır ve bazı parçacıklar ayrıca güneş rüzgârından kaçabilir, böylece yıldız bir nötron yıldızı ya da bir kara delik haline gelmek için kararır ve çöker.

Bu teori doğruysa, güneşe benzer bir yıldız keşfedilen LB-1  adlı karadeliğe eşit bir kütleye sahip bir kara delik üretemezdi.

İmkansız Kara Delik ( LB-1 ) Keşfi ile Einstein Teorisi Çöküyor mu?

Yıldızların yaşam döngüsü

Şimdi teorisyenler, bu oluşumu açıklama zorluğunun üstesinden gelmek zorunda.

– Profesör  Liu

İmkanız Kara Delik (LB 1) Keşfi ile beraber Einstein teorisinin çöküp çökmediğini tam anlamıyla ifade etmek şimdilik zor görünüyor. Ancak teoride olası çatlaklar, yerçekimi dalgalarının tespiti ile 2015 yılında ortaya çıkmaya başlamıştı. Evrendeki bu yerçekimi dalgaları, güneşten 60 kat daha büyük bir kara deliğin varlığını öne sürdü, ancak GW150914 adı verilen evrendeki uzak bir bölgeye, güneşimizden çok farklı yıldızlara sahipti.

Çoğu bilim adamı, bunun tek bir yıldız yerine iki kara deliğin birleşmesi ve bu sayede yerçekimi dalgaları üretmesi sonucu oluştuğuna inanıyordu. LB-1‘in keşfi, insanların tekrar düşünmesini sağlamıştır.

Profesör Wu Xuebing, LB-1’in keşfinin sadece şanstan daha fazlası olduğunu söyledi.

O, Çin’in dünyanın en gelişmiş araştırma ekipmanlarından bazılarına sahip olduğunu, bu yüzden bilim adamlarının insan bilgisinin ilerlemesine katkı sağlamasının “zamanı geldiğini” söyledi.

“Bizi bekleyen birçok bilinmeyen var.” diyen, Profesör Wu Xuebing, Einstein’ın genel görelilik teorisinin yanlış olması pek mümkün olmasa da, En Büyük Kara Delik LB-1’in keşfi bunun içinde boşluklar olabileceğini öne sürüyor.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.