Dünya’ya En Yakın Kara Delik Keşfedildi!

1000 ışık yılı uzaklıkta Dünya'ya en yakın kara delik keşfedildi! En yakın kara deliğin özellikleri hakkında ilginç bilgiler...

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) önderliğinde bir astronom ekibi sayesinde Dünya’ya en yakın kara delik keşfedildi!

ESO’nun Şili’deki La Silla Gözlemevi’ni kullanan ekip, bu kara deliği  Dürbün (Telescopium) takımyıldızında  bulunan  HR 6819 adındaki üçlü bir sistemde keşfetti.

En Yakın Kara delik

en yakın kara delik

Daha önce, bilinen en yakın kara delik olan A 0620-00, 3.300 ışık yılı uzaklıkta ölçülüyordu. Bu ünvanı onun elinden alan, Dünya’dan sadece 1000 ışık yılı bulunan çok küçük ve çok sessiz bir kara delik keşfedildi.

Bir kara deliği, bulunduğu alanda huysuzlukları olmadığı sürece tespit etmek zordur çünkü herhangi bir tespit edilebilir radyasyon yaymaz ya da yansıtmazlar.

Ancak yeni keşfedilen bu kara delik HR 6819 adı verilen ikili bir sistem olduğu düşünülen iki B tipi anakol yıldızıyla üçlü bir yıldız sisteminde bulunuyor ve bu sistem çıplak gözle görülebiliyor.

Astronomlar, ikili yıldızlar üzerine yaptıkları araştırmalarda sistem gözlemlerine baktıklarında, ters giden bir şeyler buldu. Bu iki anakol yıldızın yörüngeleri ilginç bir şekilde çarpık görünüyordu.

Analiz ettiklerinde ise yörüngede birbirlerinin etrafında dans eden iki değil üç nesnenin olduğunu fark ettiler. Üçüncü nesne görünmez olduğu için, hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler var olduğunu düşündürdü.

Avrupa Güney Gözlemevi’nden astronom Thomas Rivinius bu ters giden şeyi farkedercesine  “Güneş’in kütlesinden en az dört kat daha fazla kütleye sahip görünmez bir nesne sadece bir kara delik olabilir bu nedenle bu sistem Dünya’ya bildiğimiz en yakın kara deliği içeriyor. ” dedi.

En Yakın Kara Deliğin Özellikleri

En Yakın Kara Deliğin Özellikleri

Güney Yarımküre’deki Dürbün takımyıldızında bulunan ve Güneş Sistemine en yakın kara deliğin özelliklerine yakından bakalım:

  • Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta
  • HR 6819 adı verilen bir yıldız sisteminde yer alıyor. Bu sistemdeki yıldızlar 4.6 milyar yıllık Güneş’e kıyasla genç sıcak yıldızlardan oluşmakta.
  • Yaklaşık 15 milyon yıl önce, bu yıldızlardan biri çok büyüdü ve çok ısındı yaşanan bu şiddetli sürecin ardından bir süpernova patlaması yaşadı. Bu patlamanın ardından bir kara deliğe dönüştü.
  • Keşfedilen kara delik Minimum 4.2 Güneş kütlesinde olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca astronomlar Samanyolu Galaksisinde bu canavarlardan 100 milyon ila 1 milyar arasında olduğunu teorik olarak düşünüyor.

Harvard Üniversitesi Kara Delik Girişimi direktörü Avi Loeb ise bu konu hakkında “Büyük olasılıkla bundan daha yakın kara delikler var” dedi ve ardından şunu ekledi:

“Mutfağınızın küçük bir kısmını tararken bir karınca bulursanız, orada daha fazlası olması gerektiğini biliyorsunuz.”

Astronomlardan oluşan bir takım 2019 yılının Kasım ayının o soğuk gecesinde şimdiye kadar en büyük kara delik ünvanını eline alan “imkansız” bir kara delik olarak nitelendirilen LB-1 ‘i keşfetmişti.

Bu inanılmaz iki keşfin evrenimiz hakkında bize neler göstereceğini ve ne gibi keşiflere yol açacağı  ise şimdiden merak konusu olmuş durumda.

Kaynak sciencefocus.com universetoday.com
Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.