Fermi Paradoksu: Uzaylılar Varsa Herkes Nerede?

Dünya dışı yaşam varsa herkes nerede?

Fermi Paradoksu şu soruyu sorar: Uzaylılar var mı? Derin uzayın bu sıra dışı hikayesinde dünya dışı yaşam olabilir mi sorusuna bilimsel anlamda yanıt aramaya çalışacağız. Fizikçi Enrico Fermi bir gün şu soruyu sordu: ‘’Where is everybody?’’  Yani Türkçe anlamıyla: ‘’Herkes nerede?’’

Fermi Paradoksu

Bilinen evrenimiz 13.8 milyar yıl yaşında, galaksimiz yaklaşık 11 milyar, Güneşimiz 5.5 milyar ve Dünyamız ise 4.5 milyar yıl yaşında.

Kısaca insan ömrünü düşünecek olursak, galaksimiz 11 milyar yıldır burada ve bizden yaklaşık 7 milyar yıl daha yaşlı. Fermi Paradoksu‘nu ortaya atan ünlü fizikçi Enrico Fermi’de bu 7 milyarlık süreyi göz önüne alarak uzayda “Herkes nerede?” diye sordu.

 

Fermi paradoksu Uzaylıların bilimsel kanıtı
Enrico Fermi’nin tahminine göre, gözlenebilir evrende 10.000.000.000.000.000 civarında akıllı uygarlık olması gerekiyordu. Milyonlarca yıllık teknolojinin ardından yabancı bir uygarlık uzak mesafelere uzay yolculuğu yapabilir olmalıydı.

Peki öyleyse herkes nerede?

Fermi Paradoksu olası çözümleri:

Fermi Paradoksu Herkes Nerede
1) Bizden Başka Kimse Yok:  Yüksek düzeyde uygarlıklara ait hiçbir iz yok; çünkü bizler evrende yalnızız.


Fermi Paradoksu Evrende Yalnızız

2) Partiye Geç Kaldık: Süper zeki yaşamlar biz insanlar Dünya’ya gelmeden önce ziyaret etmiş olabilirler. Dünya’nın boş olduğunu gören süper zeki yaşamlar başka bir gezegen arayışına girdi.


Uzayda neredeyiz
3) Issız Bir Bölgedeyiz: Samanyolu galaksisi aslında kolonileşmiş bir durumda fakat biz kimsenin rastlayamayacağı kuytu bir köşede kalmışız.


Fermi Paradoksu Fiziksel kolonileşme

4) O Kafayı Aşmışlar: Fiziksel kolonileşme fikri, çok daha gelişmiş medeniyetler için geri kafalılık olabilir.


Fermi Paradoksu Uzaylılar Av Olmak İstemiyorlar

5) Av Olmak İstemiyorlar:  Ortalıkta çok vahşi türler cirit atıyor. En zeki türler bu yüzden yerlerini belli ettirmemeye çalışıyorlar.


Medeniyetleri Yok Ediyorlar

6) Yok Ediliyorlar: Aşırı vahşi bir tür var ve belli bir düzeye gelen tüm medeniyetleri yok ediyor.


Fermi Paradoksu Aptal İnsanlar
7) Aptal İnsanlar: Aslında dışarıda gürültülü çok fazla olay meydana geliyor. Ama biz o kadar ilkel kalmışız ki yanlış şeyleri duymaya çalışıyoruz.


Fermi paradoksu Casusluk Oyunu Birileri bizi gözetliyor
8) Casusluk Oyunu: Birileri bizi gözetliyor. Hatta bunun için teknolojiden yararlanıyor, çevremizdeler fakat varlıklarını algılayamıyoruz.


Uzaylılar Komplo Teorisi
9) Komplo Teorisi: Başka zeki yasam türleri ile temas halindeyiz; hükümetler bunu bizden gizliyor.


İnsanat Bahçesi

10) İnsanat Bahçesi: Yüksek zeki uygarlıklar bizi gözlemliyor fakat bizi olduğumuz gibi bırakıp bize karışmıyorlar. Çünkü doğal bir biçimde evrilmemizi istiyorlar.(Hayvanat Bahçesi Hipotezi)


Fermi Paradoksu Büyük İlüzyon

11) Büyük İllüzyon: Hepimiz gerçeklik karşısında tamamen yanlış kanıdayız.


Fermi Paradoksu Başka Uygarlıklar

12) Biz Bir Numarayız: Biz bir ilkiz Samanyolu Galaksisinde bir başka uygarlığın belirmesine henüz zaman var.


Fermi Paradoksu Çok uzağız

13) Çok Uzağız: Her yerde yaşam ve muhtemel  zeki yaşamlar var.Fakat aralarındaki mesafeler o kadar fazla ki karşılaşmıyorlar.


Fermi Paradoksu Simulasyon Matrix

14) Bir Simülasyonun İçinde Yaşıyoruz: Hepimiz tıpkı Matrix filmindeki gibi bir bilgisayar simülasyonunun parçalarıyız. Diğer yaşam formları henüz bu simülasyona dahil edilmedi.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.