Leonid Meteor Yağmuru Nedir? Ne Zaman Olacak?

Leonid Meteor Yağmuru Nedir? Leonid Meteor Yağmuru Ne Zaman Olacak?

Leonid Meteor Yağmurları

Leonid meteor yağmuru gökyüzünden yakalayabileceğimiz en iyi meteor yağmuru olarak bilinir. Her kasım ayında saatte 10 ila 15 arasında meteor yağmuruna şahit oluruz. Her 33 yılda bir ise Leonid meteor yağmurları doruklara çıkar ve saatte 1000 -veya daha fazla- meteor düşer. Ancak, bunun 2034 yılına kadar görülmesi mümkün değildir.

Meteor yağmurunun kaynağı Comet Tempel- Tuttle kuyruklu yıldızıdır. Bu kuyruklu yıldız Güneş’in etrafında düzenli aralıklarla dönerken, buzları sıcaktan erir ve geride bıraktığı çok sayıda parçacık Dünya’nın atmosferine meteor olarak yayılır.

Leonid Meteor Yağmuru Ne Zaman?

2019 yılının Leonid meteor yağmuru 17-18 Kasım geceleri doruğa çıkacak. Gökyüzünde saatte yaklaşık 10 ila 15 arasında meteor gözlenebilecek. Leonid meteor yağmurları 30 Kasım’a kadar devam edecektir.

Leonid Meteor Yağmurları Ne Zaman

NASA, Leonid meteor yağmurlarını renkli ve ‘‘en hızlı yağan meteorlar’’ olarak sınıflandırır. Bir parça Leonid meteorunun hızı, saniyede yaklaşık 44 mildir (71 kilometre). Meteorlar Kasım ayının çoğunda gerçekleşir, ancak ayın ortasında en iyi şekilde gelirler. Meteor yağmuru ayrıca birkaç saniye boyunca devam eden bir renk çizgisi bırakabilen bir meteor olan ateş topları da üretebilir.

Leonid Nedir? Neden Leonid Olarak Adlandırılıyor?

Leonid Nedir?

Leonid meteor yağmurları adını Aslan(Leo) takım yıldızından almaktadır. Ancak, Leonid sadece Leo’dan geliyor gibi görünüyor. Gerçekte takımyıldızındaki yıldızlarla hiçbir ilgisi yoktur. Gökbilimciler Aslan takımyıldızındaki Aslan’ı (Leo’yu) Leonidlerin ‘’ışıltılı noktası’’ olarak nitelendiriyor.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.