İlk Kara Delik Fotoğrafı Nasıl Çekildi, Neden Önemli?

İlk Kara Delik Fotoğrafı

İlk Kara Delik Fotoğrafı

İlk  kara delik fotoğrafı 10 Nisan 2019’da, Event Horizon-Olay Ufku Teleskopu Projesi’nde çalışan astronomlar tarafından kara deliklerle ilgili “çığır açıcı bilgiler” açıklayacağız parolasıyla yayınlandı.

Albert Einstein’ın 1915 genel görelilik kuramında; kara deliklerle ilgili  matematiksel açıklamalar getirmiş. Bu olay ise 1960’larda ismini “kara delik” olarak almıştı. Günümüze kadar, kara deliklerin tüm “resimleri” illüstrasyonlar ya da simülasyonlardı. Peki ilk  kara delik fotoğrafı nasıl çekildi?

Fotoğrafı çekmek hiç kolay olmadı. Bunu başarmak için dünya büyüklüğünde sanal bir teleskop inşa edildi. 20 ülkede 200’den fazla bilim insanı ve mühendisten oluşan grup, dünyanın en hassas radyo teleskoplarından sekizi, senkronize atom saati ağını, iki adet özel yapım bilgisayarı ve  birkaç farklı algoritmayı birleştirdi.  10 yıldan fazla süren çalışma sonunda, büyük bir gizemi çözülerek, ilk kara delik resmi paylaşılmış oldu.

Fotoğrafı çekilen ilk kara deliğin özellikleri:

  • Kim çekti?  Olay Ufku Teleskopu Projesi’nde çalışan astronomlar.
  • Ne zaman çekildi? Nisan 2017’de çekildi.  2 saatte çekilen görüntünün analizi 2 yıl sürdü.
  • Nerede görüldü? Başak Takımyıldızındaki Messier 87 galaksisinin merkezinde.
  • Uzaklığı nedir? Dünya’ya 55 milyon ışık yılı mesafede.
  • Kütlesi kaçtır? 6,5 milyar güneş kütlesi.
  • Gözlem evi sayısı: Dört kıtada bulunan toplam 8 adet gözlem evi.
  • İlgili kişi sayısı: 200+
  • Adı: Hawaii-Hilo Üniversitesi Hawaii profesörü Larry Kimura görüntüsü alınan ilk kara deliğe; derin, süslü ve karanlık oluşum anlamına gelen Powehi adını verdi.

Kara delik fotoğrafı neden önemli?

Günümüze kadar imkansız olduğu düşünülen bir kara deliğin görüntüsünü alan Olay Ufku Projesi, varlığının kanıtlanması zor olan kara deliklerin anlaşılmasında büyük bir adım attı. Görüntü, bilim insanların kara deliklerin nasıl çalıştığını ve olay ufkunun görüntülerinin genel görelilik teorisini test etmek için özellikle önemli olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

Bugün kara delikler hakkında öğrendiğimiz  çoğu şeyin kaynağı: Stephen Hawking. Ünlü bilim adamı, kara delik teorisine daha sağlam bir teorik matematiksel destek oluşturmak için Albert Einstein’ın görelilik teorisini kullanmıştı. Hawking 14 Mart 2018’de, vefat etti fakat fotoğrafı çekilen ilk kara delik Stephen Hawking ve Albert Einstein’in öngörülerini bir kez daha haklı çıkarması yönüyle kritik bir öneme sahiptir.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.