Ay’a Gerçekten Gidildi mi? Bilimsel Kanıtlar !

Ay'a Gidildi mi? Bilimsel Kanıtlar... Bayrak nasıl dalgalandı? Fotoğraflarda neden yıldız yok? Van Allen Kuşağı Nasıl Geçildi? Gölgeler Neden Paralel Değil?

Ay’a Gidildi mi? Ay’a  gerçekten gidilip gidilmediğine dair ortaya atılan komplo teorileri  için bilimsel kanıtları sizler için derledik…

BAYRAK NASIL DALGALANDI?

Görüntülerde Ay yüzeyindeki bayrak dalgalanıyor gibi görünüyor? Ay’da atmosfer yok, dolayısıyla havasız bir ortamda bayrak nasıl dalgalanır?

Ay Astronot Bayrak

BİLİMSEL KANIT: Ay’a gidildi mi? sorusunu sorduğumuzda en çok ortaya atılan komplo teorisi bayrağın nasıl dalgalandığıyla ilgilidir. Apollo görevlerindeki bayraklar naylondan yapılmıştır. Bayrak Ay’a katlanarak götürüldü ve bayrağı açınca kırışık kaldı. Ay’a bayrak dikileceği için haliyle bu sıradan bir bayrak olmayacaktı. 4.3 ağırlığındaki bu bayrağa dalgalanıyor gibi gözükmesi için bayrağa kasıtlı olarak dalganlanma şekli verildi. Astronot bayrağı 1.5 metre uzunluğundaki direğe takıp çekildikten sonra bayrakta bir titreme oldu ve ardından hareketsiz durdu.

AY YÜZEYİNDE ÇEKİLEN FOTOĞRAFLARDA NEDEN HİÇ YILDIZ YOK?

Ay Astronot Yıldız Neden Yok

BİLİMSEL KANIT: Fotoğrafçılık bilgisi olmayan insanlar bu fotoğraflara baktıktan sonra ‘’NASA bize yalan söylüyor. Her şey sahte! Nasıl gökyüzünde hiç yıldız olmaz. ‘’ gibisinden cümleler kurarlar. Yıldızlar gözükmüyor çünkü daha net bir görüntü alabilmek için fotoğraflar ‘kısa pozlama’ ile çekilmiştir. Siz de elinizdeki telefonla gece gökyüzünü kısa süreli pozlama ile çekecek olursanız; Ay’ın ışığı ve şehirdeki çevre aydınlatmasından dolayı  gördüğünüz yıldızları fotoğrafta göremeyeceksiniz. Aynı sebeple Güneş ışınları ve Ay yüzeyinin aşırı parlaklığından dolayı yıldızların görünmemesi gayet normal.

VAN ALLEN KUŞAĞI NASIL GEÇİLDİ?

Aya Gidildi mi Allen Kuşağı Nasıl Geçildi

Ay yolculuğu sırasında çok yüksek derecede radyasyonla Dünya’yı saran ve asla geçilemez denilen Van Allen kuşağından geçen astronotlar, nasıl olurda hayatda kaldılar?

BİLİMSEL KANIT: Astronotların Ay’a gidip gelecekleri güzergah uzun süren hesaplamalardan sonra minimum derece radyasyondan etkilenecek şekilde özenle seçildi. Radyasyonun etkisini azaltmak için gidilen uzay aracı alüminyum ile kaplandı ve astronotların kıyafetleri özel olarak tasarlandı. Yolculuk sırasında Van Allen kuşağında çok kısa bir süre kalan Astronotların maruz kaldığı radyasyon ise güneş altında çalışan bir inşaat işçisinden birkaç yılda aldığı ‘doğal ‘radyasyondan fazla değildi. Bu kuşağı keşfeden James Van Allen  ise ‘asla geçilemez’ diyen insanlara ‘’bu tam bir saçmalık’’ cevabını vermiştir.

Allen kuşağı

Güzergah olarak fotoğrafta da görüldüğü gibi kuşakların en ince tarafı olan kutup bölgeleri seçilmiştir. Olur da ekvator bölgesinden gitmeyi deneselerdi zaten bu kuşağı aşamayacak, astronotlar ölmüş olacaktı.

Van Allen Kuşağı Nedir? Geçildi mi? Enbiya Süresi (!)

GÖLGELER NEDEN PARALEL DEĞİL?

aya gidildi mi astronot gölge paralel

Astronotların gölgesi ile ay modülünün gölgesi neden birbirine paralel değil? Bunlar hep set ortamında hazırlanan ışıklandırma hatası. Gölgeler nasıl olurda yamuk yumuk olur?

BİLİMSEL KANIT: Ay yüzeyindeki tek ışığı kaynağı olarak Güneş’i düşünürseniz eğer yanılırsınız. Güneş ışıkları Ay yüzeyinden yansıyarak farklı açılardan gelen ışık kaynağı oluşturur.( Deneysel bir ortamda denenerek kanıtlanmıştır.) Aynı şekilde Dünyamızda, Ay yüzeyini aydınlatan kuvvetli bir ışık kaynağıdır. Haliyle iki kaynaktan gelen ışığa rağmen gölgeler yamuk yumuk değil de hep paralel olsaydı bir şeylerden şüphelenmemiz gerekirdi. Yani komplo kuramcıları bu soruyla yine sınıfta kaldı.


DİĞER BARİZ KANITLAR

•Ay yüzeyine Apollo astronotları tarafından bir lazer yansıtıcı yerleştirildi. Dünya’daki ESO gözlemevi gibi büyük gözlemevleri aracılığıyla bu lazer yansıtıcıların varlığı kanıtlandı.

•6 Apollo görevinden toplamda 380 kg kayaç getirildi. Bu kayaçların Dünya’ya ait olmadığı yapılan bilimsel araştırmalardan sonra Ay’dan getirildiği kanıtlandı.

•Apollo astronotlarının iniş yaptığı bölgelerin yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çekildi. Fotoğraflarda uzay aracının indiği yer ile astronotların bıraktığı izler açıkça görülebiliyor.

 

Sonuç: Ay’a 6 başarılı iniş gerçekleştirildi. Her Apollo görevine 3 astronot katıldı. Bu astronotlardan 1 tanesi uzay aracında kalıp kontrolleri yaptı. Diğer 2’side Ay yüzeyinde yürüdü. Yani bugüne kadar Ay’da toplam 12 astronot yürüdü.

KOMPLO TEORİLERİ

Ay’a Gidildi Mi? Projeler, Trajediler, Raporlar  adlı makalemizi okudunuz mu? Bu makalemizde yazımızdaki iddiaların aksine çok farklı komplo teorilerine tanık olacaksınız.

Ay’a Gidildi mi? Projeler, Trajediler, Raporlar…

 

Bunları da beğenebilirsin
Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku