Van Allen Kuşağı Nedir? Geçildi mi? Enbiya Süresi (!)

Van Allen Kuşağı Nedir?

Van Allen Kuşağı Nedir?

Van Allen kuşağı nedir? Van Allen kuşağı Dünya’yı çevreleyen ,manyetik olarak hapsolmuş, dev halka biçimli yüksek enerjili yüklü parçacıklardır. Lowa Üniversitesi’nden bir fizikçi olan James Van Allen, 1958’de ilk ABD uydusu olan Explorer 1’in piyasaya sürülmesinden sonra radyasyon kayışlarını keşfetti.

Van Allen’in 31 Ocak 1958’de başlattığı Explorer 1 deneyinde bir Geiger sayacı (rasyasyon tespit eden bir cihaz) ve bir kayıt cihazından oluşan basit bir kozmik ışın deneyi yapıldı. 1958’deki diğer üç misyondaki takip deneyleri – Explorer 3, Explorer 4 ve Pioneer 3- Dünya’yı çevreleyen iki radyasyon kuşağını bulunduğunu ortaya koydu.

Nasa Van Allen Probları

NASA tarafından 2012 yılında gönderilen Van Allen probları

Gözlemler onlarca yıldır devam etse de, 2012 yılında başlatılan Van Allen Probları, kayışlar hakkındaki bilgilerimizi daha da artırmıştır. Problar, kayışların şeklinin hangi parçacığın çalışıldığına bağlı olduğunu gösterdi. Ayrıca, Van Allen kemerlerinin bazı kısımlarında hayal edilenden daha az radyasyon olduğunu ima edilen bilgileri ortaya çıkardı. Problar tarafından toplanan veriler ise radyasyon kayışlarının Dünya’yı yüksek enerjili parçacıklardan koruduğunu gösterdi.

Bilim adamları hala Van Allen kemerleri hakkında daha fazla şey öğreniyorlar. 2013 yılında araştırmacılar elektronların ışık hızına yakın şaşırtıcı hızlara nasıl yaklaştığını inceliyorlardı. 2014’te, kemerin içindeki bir engeli ortaya çıkaran bir makale yayınlandı. 2016’da yoğun güneş ışınım patlamaları, Dünya’nın manyetik ortamına müdahale ettiğinde meydana gelen elektron yağışına baktı. Van Allen kemerleri Dünyamıza çok yakın bir şey için hala birçok sır saklıyor.

Van Allen Kuşağı Geçilebildi mi?

Van Allen Kuşağı

Van Allen kuşağı geçilebildi mi? Nasıl Geçildi? Van Allen kuşağının geçilemeyeceğini bahane ederek uzay yolculuklarına inanmayan kitle, şimdiye kadar yapılmış bütün insani yolculukları bir komplo olarak adlediyor. Bu kesinlikle doğru değil çünkü bu kuşaklar uzun zamandır bilindiği için yapılan uzay yolculukları bu kuşakların fiziksel yapısına göre ayarlanıyor.

Ay’a veya daha uzak menzillere yapılan yolculuklarda rotalar hesaplanırken Van Allen kuşağının yoğunlukları da baz alınır. Van Allen kuşağı özellikle Dünya’nın kutuplarında son derece etkisiz ve zayıftır. Bu yüzden insanlı uçuşlar yapılırken Van Allen kuşağının bu zayıf ve etkisiz noktaları hesaplanır ve rotalar buna göre belirlenir.

Ay’a Gerçekten Gidildi mi? Bilimsel Kanıtlar !

 

Kuran’ı Kerim Enbiya Süresi 32. Ayet & Van Allen Kuşakları

van allen kurani kerim enbiya suresi 32. ayet korunmus tavan

Kuran’ı Kerim Enbiya Süresi 32 .ayet şu şekilde geçmektedir:

Ayet: وَجَعَلْنَا السَّمَٓاءَ سَقْفاً مَحْفُوظاًۚ وَهُمْ عَنْ اٰيَاتِهَا مُعْرِضُونَ

Diyanet Vakfı Meali: Gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık. Onlar ise, gökyüzünün işaretlerine sırt çevirmektedirler.

Buradaki meal diyanet işleri web sitesinden olduğu gibi alıntılanmıştır.

Konuyla ilgili tefsir kısmı bu ayet için boş bırakılmıştır. Ancak diyanet işleri vakfını kaynak gösteren güncellenmemiş web sitelerinden  meal açıklamasına / tefsirine ulaştık. Bu da diyanetin zaman içerisinde bu meal açıklamasını / tefsiri  kaldırdığını göstermektedir.

Diyanet İşleri Vakfı Mealinde şu şeklide açıklanmıştır:

«Korunmuş tavan» bir benzetmedir. Dünyayı saran atmosfer ve onun ötesindeki gök cisimleri akıllara hayret verecek bir düzen ve denge içinde yaratılmıştır ve bu düzen korunmaktadır. Müfessirlere göre, burada, inkârcıların yüz çevirdikleri ifade buyurulan «gök yüzünün âyetleri»nden maksat; her biri, Allah’ın varlığının ve kudretinin birer delili olan ay, güneş ve diğer gök cisimleridir.

Burada korunmuş tavandan kasıt olarak dünya atmosferini vermektedir. Ancak bilimsel keşifler bunun sadece atmosferle ilgisi olmadığını ispatlamasından dolayı olsa gerek açıklama kaldırılmıştır.

Aslında bu ayet gökyüzünün nasıl korunduğu yazmıyor. Bu nedenle korunmuş tavadan kasıt dünya atmosferi olabildiği gibi korunma kalkanı Van Allen Kuşakları da olabilir. Bilimsel keşifler ışığında her türlü açıklamaya müsattir.

Hatta eski tefsirlerde korunma derken bunun şeytanlar, şirk ve günahlar olabileceğine işaret etmektedir.

Kısacası ayet korunma anlamında her türlü manayı taşımaktadır.

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Mehmet Aslan diyor

    ve gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık. onlar ise bunun delillerinden yüz çeviriyorlar. (kur’an – 21: 32)

    dünyamız’ın üst tarafından korunması yalnızca atmosferin özellikleriyle sınırlı değildir. daha önce de gördüğümüz gibi yerküremizin içindeki madenlerin oluşturduğu manyetik alan dünyamız’ın etrafında “van allen kuşakları” diye adlandırılan koruma zırhını meydana getirmektedir. bu zırh bizi radyasyon bombardımanlarından korur. bu zırh olmasaydı dünya’daki hayat mümkün olmayacaktı. güneş dışındaki yıldızlardan gelen öldürücü kozmik ışınlar, dünya’nın etrafındaki bu koruyucu kalkanı geçememektedir. söz konusu plazma bulutları hiroşima’ya atılan atom bombasının 100 milyar katına ulaşan değerlere bile gelebilmektedir.

  2. neveriimabime diyor

    “Bu kesinlikle doğru değil çünkü bu kuşaklar uzun zamandır bilindiği için yapılan uzay yolculukları bu kuşakların fiziksel yapısına göre ayarlanıyor.” demişsiniz de o kuşağı geçecek teknoloji kimde var peki! İnsanlığın şu an sahip olduğu teknoloji bu radyasyon kuşağını geçemeyecek kadar ilkel.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku