Inception – Başlangıç Filmi

Inception - Başlangıç Filmi Fragmanı İzle; Konusu, Replikleri, Yorumları Oku. İMDB Puanı 8,8 olan film Rüya, Bilinçaltı konusuyla Bilim Kurgu türündedir.

İçerdiği Bilimsel Terimler: Lucid Rüya Görme Tekniği, Bilinçaltı
Türü: Bilimkurgu, Macera,Gerilim, Fantastik
İMDB Puanı: 8,8
İzleyebileceğiniz Platformlar: Digiturk , Netflix, BluTv
Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Ellen Page
Yazar: Christopher Nolan
Filmin Yönetmeni: Christopher Nolan
Filmin Süresi: 148 dakika
Vizyon Tarihi: 2010

Inception – Başlangıç Filmi  Konusu

Inception / Başlangıç  filmi tamamen süreçle, gerçeği ve rüyayı saran yolumuzla savaşmakla, rüyalardaki gerçeklikle, gerçekliksiz hayallerle ilgilidir.

Vizyoner yönetmen Christopher Nolan (Memento, Kara Şövalye) bu psikolojik bilimkurgu,  aksiyon filmini başkalarının hayallerine girme gücüne sahip bir hırsız hakkında yazar ve yönetir. Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) bir şey çalmıyor, fikir çalıyor. Kendisi hedeflerini bilinçaltının içine yansıtarak, en iyi bilgisayar korsanlarının bile elde edemeyeceği bilgileri toplayabilir. Kurumsal casusluk dünyasında, Cobb nihai silahtır. Ancak silahların bile zayıflıkları vardır ve Cobb her şeyi kaybettiğinde, umutsuz bir kurtuluş arayışında son bir göreve başlamak zorunda kalır. Bu sefer Cobb bir fikri hasat etmeyecek, o fikri ekecek. O ve uzman ekibi başarılı olursa, psişik casusluk sanatında yeni bir sınır keşfetmiş olacaklar. Her şeyi mükemmel bir şekilde planladılar ve işi yapmak için tüm araçlara sahipler. Ancak misyonları, ne yaptıklarını tam olarak bilen ve tam olarak nasıl durduracaklarını bilen kötü niyetli bir düşmanın aniden ortaya çıkmasıyla işler karmaşık bir hale dönüşecek.

Inception – Başlangıç Filmi Yorum / Eleştiri

Bilim Gemisi ve Ekşi Sözlük tarafından yapılan yorum ve eleştiriler (Spoiler İçerir!):

Bilim Gemisi Yorum – Eleştiri

Inception – Başlangıç filmindeki  karakterler benzersizdir ve zaman zamanda önemsizdirler – her karakterin bütünlüğüne inanan tipik Nolan’ın aksine-. Büyük ölçüde, çünkü tüm karakterlerin kendine özgü varlıkları olduğunu düşünmemize rağmen yakından bakarsanız her şey sadece bir karakter etrafında dönüyor gibi görünüyor. Cobb. Herkes onun için oradaymış gibi geliyor. Bir rüya gibi hissediyor çünkü bir ya da iki karakterden başka karakterlerin tam isimleri bile yok. Arthur, Ariadne, Eames, Saito, hepsinin soyadı yok, bu da bize Cobb’un bilinçaltının projeksiyonları olduğunu düşündürüyor.

Inception – Başlangıç filmi bizi iki buçuk saat boyunca hayallerimizi ve hayatlarımızın bir şekilde gördüğümüz tüm kötü aksiyon filmleri gibi olduğuna ikna etmeyi başarıyor. Film, hayallerin veya yaşamın canlı tahmin edilemez banalliklerinden hiçbirine sahip değil.

Nolan’ın bu kuşağın en parlak film yapımcılarından biri olma statüsünü pekiştiren, tamamen orijinal, akıl almaz bir gerilim.

 Ekşi Sözlük Yorum – Eleştiri

Bu gece rüya içinde rüya içinde rüya ile 3. katmanına ulaştığım film. Yalnız bilseydim uyandıracak bir düzenek kurardım, şans eseri yaşıyoruz valla.

(Raifbeyinruhikizi)

Klişeleri alaya ya da hafife almamam gerektiğini bana salık veren film. Bu filmi sinemada izlemiştim. Son zamanlarda övüldüğünde ‘pfff’ yapıyordum içimden. Bugün tekrar izledim ve ne kadar beyin yakıcı olduğunu unuttuğumu fark ettim. Nolan sen haklısın, ben susuyorum.

(paralel evrende yaşayan)

SPOİLER

Herkesin son sahnedeki dandik bir topaca takılıp kaldığı ama enfes bir seyir zevki veren ve Leonardo Dicaprio’nun oscar alması için imalathaneyi mi soyması lazım dedirten film.

(sineklerin yari tanrisi)

Fikrimden geceler yatabilmirem bu fikri başımdan atabilmirem

(kardanbeyaz)

 

Inception – Başlangıç Filmi  Replikleri

Inception – Başlangıç Filmi Repliklerini sizler için derledik:

+Sana ”filleri düşünme” dediğimde ne düşünürsün?

-Filleri.

Rüyadayken gördüklerimiz bize gerçek gibi gelir. Ancak uyandığımızda bir tuhaflık olduğunu fark ederiz.

Çözmesi 2 dakika sürecek bir labirent çizmek için 1 dakikan var.

Bir tren bekliyorsun. Seni uzaklara götürecek bir tren… Trenin seni nereye götürmesini umduğunu biliyorsun, ama emin değilsin. Ama önemi yok. Bir trenin seni nereye götüreceğini nasıl umursamazsın? Çünkü birlikte olacaksınız.

En dayanıklı parazit nedir? Bakteriler? Bir virüs? Bağırsak solucanı mı? Bir fikir. Dayanıklı … son derece bulaşıcı. Bir fikir beyni ele geçirdiğinde, ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Tamamen oluşan – tamamen anlaşılan – bir fikir; orada bir yerlerde.

Harika. Teşekkür ederim. Şimdi, Fischer’ın zihninde kendi özel ordusuyla mücadele ediyoruz ve öldürülürsek, beynimiz çırpılmış yumurtaya dönüşene kadar limboda kaybolacağız.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku