Ay’da İlk İnsan Filmi (First Man)

Ay'da İlk İnsan Filmi (First Man) Fragmanı İzle; Konusu, Replikleri, Yorumları Oku. İMDB Puanı 7,3 olan film, Ay konusuyla Bilim Kurgu türündedir.

İçerdiği Bilimsel Terimler: Ay
Türü: Bilimkurgu, Gerilim, Biyografi
İMDB Puanı: 7,3
İzleyebileceğiniz Platformlar:
Başrol Oyuncuları: Ryan Gosling, Claire Foy, Jason Clarke
Yazar: Josh Singer, James R. Hansen (kitabından uyarlama)
Filmin Yönetmeni: Damien Chazelle
Filmin Süresi: 141 dakika
Vizyon Tarihi: 2018

Ay’da İlk İnsan Filmi (First Man) Konusu

Ay’da İlk İnsan Filmi (First Man) astronot Neil Armstrong’un hayatının 1961-1969 yıllarına odaklanıyor. Armstrong’un 1969’da Ay’a ayak basan ilk insan olma hikayesinin anlatıldığı filmi 6 kez Akademi ödülü kazanan, aynı zamanda La La Land filminin yönetmeni Damien Chazelle yönetti. James R. Hansen’in kitabına dayanan film Armstrong ve tarihin en tehlikeli görevlerinden birini konu ediniyor.

Ay’da İlk İnsan Filmi (First Man) / Eleştiri

Bilim Gemisi ve Ekşi Sözlük tarafından yapılan yorum ve eleştiriler (Spoiler İçerir!):

Bilim Gemisi Yorum – Eleştiri

Ay’da İlk İnsan Filmi (First Man)  uzaya giden bir erkeğin romantik, sıcak bir görüntüsüne odaklanmaz: her şeyden önce bu uğursuz tehlike duygusunu, Dünya atmosferinin dışına gitmeye cesaret adamın korku dolu hikayesini başarılı bir şekilde konu edinir. İzlerken koltuğunuzun kenarında tuttuğunuzu bile fark etmeyeceksiniz.

Yönetmen Chazelle’nin görsel zekasının bu başarıda payı büyük. Astronotların bakış açısından birçok sahne görülmesi, “uzay” temalı filmlerin eksik olan bu yönünü kapatmış diyebiliriz.

Ay’a ayak basılması insanlık tarihi açısından heyecan verici bir durumdu. Peki uydumuz olan Ay sizce nasıl oluştu? Bu makalemizde Ay’ın heyecan verici oluşum teorilerini okuyabilirsiniz:

Ay Nasıl Oluştu? Ay’ın Oluşumu Teorileri

 

Ekşi Sözlük Yorum – Eleştiri

Ay’a inildiğine inanmayanlardanım. Filmi izledim, yaşanmamış bir olayı bence çok güzel anlatmışlar, keyif aldım.

(mamut bonfilesi)

Depresyonla mücadele etmenin en önemli adımının “adanmak” olduğunu anlatan film.

Abd’nin ay’a çıkma hikayesi değil bu.Dünya’da baş edemediği sorunları Ay’a çıkarak çözen Neil Armstrong’un hikayesi.2018’in en beğendiğim yapımlarından biri oldu.

(black adam)

“Benim için küçük insanlık için büyük bir adım” sahnesine şahit olmak için izlenmesi gereken bir film.

(morojelininja)

Zihnime yaldızlı çerçeveyle asılmış bir cevabı vardı Armstrong’un bu filmde. Yabancısı olduğum bir fikir, görüş, algı, tavır, duruş olduğundan değil. Hiç ummadığım anda onun ağzından duymanın verdiği heyecandan dolayı. şimdi ne zaman iç sesim sormaya yeltense aynı soruyu, Armstrong’un cevabı da bir köşede parlıyor tüm ışıltısıyla.

(tumbleweed)

İzlerken arada moda giriyorsunuz, arada çıkıyorsunuz tam olmamış sanki yani “ahanda işte budur” diyebileceğim bir yapım değil ancak yine de seyir zevki yüksek.

(emirov)

Ay’da İlk İnsan Filmi (First Man) Replikleri

Ay’da İlk İnsan Filmi (First Man) Repliklerini sizler için derledik:

Benim için küçük insanlık için büyük bir adım.

Sovyetler her büyük uzay başarısında bizi ezdi. Programımız rekabet edemedi. Bu yüzden o kadar zor bir işe odaklanmayı seçtik ki, o kadar çok teknolojik gelişme gerektiriyor ki, Ruslar da bizim gibi sıfırdan başlayacaklar.

Jan: bize güvenmelisin. Bunu kontrol altına aldık.

Janet Armstrong: Hayır, bilmiyorsun. Tüm bu protokoller ve prosedürler kontrol altındaymış gibi görünmesini sağlamak için. Ama sen balsa ağacından modeller yapan bir çocuksun. Kontrolünüz altında hiçbir şey yok!

Uzaya gitmek neden önemli sence?

+ X-15 ile atmosferi gözlemleme fırsatım olmuştu. Çok ince, Dünya’nın çok küçük bir parçası zar zor görebiliyorsunuz. Ama aşağı inip kabalığın arasından yukarı baktıktan sonra çok ama çok büyük gözüküyor. Ve bunun üzerine pek düşünmüyorsunuz. Ama farklı bir bakış açısıyla baktığınızda olayı anlayışınız da değişiyor. Uzay keşifi ne getirecek bilmiyorum ama sadece keşif yapmak için keşif yapmak olmayacak. Bence belki de şimdiye kadar anlamamız gereken şeyleri çok önceden anlamamız gerektiği gerçeğini gösterecek.

 

Rick Armstrong: Sence geri dönebilecek misin?

Neil Armstrong: Misyona gerçek bir güven duyuyoruz ve bazı riskler var, ama geri dönme niyetimiz var.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku