Ay Filmi (Moon)

Ay Filmi (Moon) Fragmanı İzle; Konusu, Replikleri, Yorumları Oku. İMDB Puanı 7,9 olan film, Klonlama konusuyla Bilim Kurgu türündedir.

İçerdiği Bilimsel Terimler: Klonlama
Türü: Bilimkurgu, Gerilim
İMDB Puanı: 7,9
İzleyebileceğiniz Platformlar:
Başrol Oyuncuları: Sam Rockwell, Robin Chalk, Matt Berry
Yazar: Duncan Jones
Filmin Yönetmeni: Duncan Jones
Filmin Süresi: 97 dakika
Vizyon Tarihi:  2009

Ay Filmi (Moon) Konusu

Ay Filmi (Moon), Dünya’nın enerji krizini tersine çevirmeyi vaat eden değerli ay gazını çıkaran bir astronot madencisi, üç yıllık sözleşmesinin sonuna yaklaşıyor ve filmde uğursuz bir keşif yapıyor. Üç yıl boyunca Sam Bell, insanlığın enerji krizini çözmenin anahtarı olduğunu iddia eden bir şirket olan Lunar için Helyum 3’ü başarılı bir şekilde toplar. Sam’in sözleşmesi sona erdiğinde, yalnız astronot, erken emekli olacağını ve karısı ve kızıyla geçiremediği kayıp zamanı telafi etmeye karar verir .Sam Dünya’ya dönmeden önce, yarattığı hayatın tamamen kendisine ait olmayabileceğinin farkına varacak. Görünen o ki, Dünya’dan yüz binlerce mil uzakta, gereken tek şeyin sözleşmesinin bitimi olmadığı.

Ay Filmi (Moon) / Eleştiri

Bilim Gemisi ve Ekşi Sözlük tarafından yapılan yorum ve eleştiriler (Spoiler İçerir!):

Bilim Gemisi Yorum – Eleştiri

Ay Filmi (Moon) psikolojik yönüyle ve Sunshine (Gün Işığı) filmindeki gibi yalnızlık temasıyla ön plana çıksa da, fakat bu temayı izleyicisi bunaltmadan işlediğini görüyoruz.

Klonda olsa insan insandır diyen filmde, klonlama bilgisi konusunda birtakım akla yatmayan durumlar bulunmakta. Bilimsel anlamda  insanları başarılı bir şekilde klonlama bilgisine henüz sahip değiliz. Buna ek olarak, klonun büyümesini nasıl hızlandıracağımızı ve o büyümeyi nasıl durduracağımızı veya bir insan klonunu durduracağımızı öğrenmek zorundayız. Bunların hepsini yaparken Ay’da en az insan müdahalesiyle yapmak için bir sistemimiz mutlaka olmalı. Görünen o ki yönetmen filmin psikolojik kısmıyla daha çok ilgilendiği için bilim kısmı biraz geri planda kalmış.

Filmin az karakterle çekilmesinden dolayı ayrıntılara odaklanması size bir bit yemiğinin olacağını çaktırsa da, özgün konusuyla kendini izlettiriyor.

Peki filmin konusunun da geçtiği Ay hakkında ne biliyoruz? Ay Nasıl Oluştu? Bilgi almak için bu makalemizi okuyabilirsiniz:

Ay Nasıl Oluştu? Ay’ın Oluşumu Teorileri

Ekşi Sözlük Yorum – Eleştiri

Kapitalist sisteme ağır eleştirilerde bulunmasının yanı sıra dramatik bir sonla biten, güzel bir bilim-kurgu filmi. Her bilim-kurgu filminde böyle kolay kolay dram, oyunculuk, ortam bulunmaz hani, izlerseniz farklı bir şeyler kazanmış olursunuz.

(yeteramadenedimherseyi)

Konusu ve süregelen yapısı bakımından izlenmeye değer bir film olmuş. Ay üzerinde yürüyüş sahneleri Bakırköy veya Beyoğlu’da yürür gibi çekilmiş. O kadar kusur kadı kızında da olur diyelim.

(ilgin42)

SPOİLER!

Bir çok mantık hatasına rağmen atmosferi ile kendine çekebilen bir film. Bir de bilgisayar Gerty çok delikanlı bir arkadaş .

(lechuck)

Sinemacılığı milyon dolarlık animasyon stüdyolarına yaslanmak sanan yerli/yabancı davarların oturup güzelce izlemesi yerinde olur.

(koftepatatespilavayran)

SPOİLER!

Gerdy’nin emojilerine hasta olduğum film. Ayrıca bilim kurgu izleyeyim derken sevgilinizle sarılıp ağlarken bulabilirsiniz kendinizi.

(enkaz devraldik)

Ay Filmi (Moon) Replikleri

Ay Filmi (Moon) Repliklerini sizler için derledik:

Radyoaktif bir tampon gibi görünüyorsun … mantar enfeksiyonu olan bir muz gibi.

-Kimseyi öldüremeyeceğini biliyorum, çünkü kimseyi öldüremem.

-Kimseyi öldüremeyeceğini biliyorum, çünkü kimseyi öldüremiyorum.

Keşke seni özleyeceğimi söylesem dostum, ama dürüst olmak gerekirse buradan uzaklaşmak için sabırsızlanıyorum

Umarım yeryüzünde yaşam, hatırladığınız her şeydir.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Kaan Rüzgar diyor

    İzlemediğim film kalmadı galiba diye düşünürken bunlara rastladım. Yararlı bir sayfa olmuş. Teşekkürler

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku