Uzay Nedir? Uzay Hakkında İlginç Bilgiler

“Bir süredir yazılıp çiziliyor, konuyla ilgili bilim insanları tartışıyor. Bize de her gün soruyorlar “doğru mu değil mi?”. ‘Değil’ desek de inanmıyorlar, ‘yok öyle bir şey’ desek de inanmıyorlar. Demek ki hissediyorlar. Belki de haklılar. Evet, doğru şimdiki konumuz “Uzay Nedir? Uzay Hakkında İlginç Bilgiler ” bu makalemizde  paylaşmak istedik sizlerle de.”

Uzay Nedir?

uzay nedir

Uzay sözcüğü Eski Türkçedeki “uz” kelimesinden kelimesinden gelmektedir. Hani şu masalların girişinde yer alan “Az gitmiş,uz gitmiş…”  Peki uzay nedir?

Kısaca uzay, Dünya’nın yaklaşık 100 kilometre (60 mil) üzerinde meydana gelen, nefes almak veya ışığı dağıtmak için herhangi bir havanın olmadığı bölgedir.

Dünya’nın atmosferi ile uzay arasındaki 100 kilometrelik bu resmi sınıra “karman hattı”  adı verilir. Bu sınırdan ötesinde gökyüzünün mavi rengi siyaha dönüşür, çünkü oksijen molekülleri gökyüzünü maviye dönüştürecek kadar bol değildir.

Uzay boş mudur? Uzay boş bir boşluktur, yani sesler bir noktadan başka bir noktaya iletilemez, çünkü moleküller birbirlerine ses iletecek kadar yakın değildir. Ancak bu tam olarak boş olduğu anlamına gelmez. Peki uzayda neler var? Gaz, toz ve diğer madde huzmeleri evrenin “boş” bölgelerinin etrafında gezinirken daha kalabalık olan yerlerde ise gezegenlere, yıldızlara ve galaksilere rastlanır.

Uzay ne kadar büyük? Kimse uzayın tam olarak ne büyüklükte olduğunu bilmiyor, uzun mesafeleri ise “ışık yılı” olarak adlandırdığımız birim ile ölçeriz.  Kısaca ışık yılı, ışığın bir yıl içinde kat etmesi gereken mesafeyi temsil eder. Bilim insanları  en gelişmiş teleskoplarla, görülebilen ışıktan, 13,7 milyar yıl önce evrenimizin başladığı düşünülen Büyük Patlama’ya kadar uzanan galaksileri gözlemledi. Neredeyse 13.7 milyar ışık yılı uzaklıkta bir mesafeyi “görebildiğimiz” anlamına gelir. Ancak bilim insanları henüz, evrenimizin var olan tek evren olup olmadığından tam olarak emin değil. Bu, uzayın aslında bize göründüğünden çok daha büyük olabileceği anlamına gelir.

Uzay her ne kadar insan gözüyle boş gözükse de astronotlar için tehlikeli olan birçok radyasyon formuyla  doludur. Kızılötesi ve ultraviyole radyasyonun çoğu Güneş’ten gelir. Yüksek enerjili X-ışınları, gama ışınları ve kozmik ışınlar kısaca ışık hızına yakın hızlarda olan parçacıklar uzak yıldız sistemlerinden gelir.

Uzay Hakkında İlginç Bilgiler

uzay hakkında ilginç bilgiler

Uzay hakkında gerçekleri öğrenmek her zaman ilginçtir! Güneş sistemimizde bulunan gezegenleri, uyduları, Samanyolu Galaksisi ve ötesindeki gerçekler de dahil olmak üzere evrenin en şaşırtıcı gerçeklerini sizler için derledik. Uzay hakkında ilginç bilgileri madde madde sıralayacak olursak:

Bir yıldız eğer bir kara deliğin çekim alanına girerse, parçalanabilir.

kara delik yıldızı parçalıyor

Bilim insanları 20 yıl boyunca,  Samanyolu Galaksisinin merkezinde bir kara deliğin etrafında dönen bir yıldız gözlemledi. Yıldız, kara deliğin çekim kuvveti yoğunlaştıkça yıldızın ışığının enerjisini kaybettiği ve çekim alanına girmesi için kara deliğe yeterince yaklaştı. Peki ya sonuç? Önce kara delik tarafından zincire vurulmuş bir mahkum gibi kapana kısılıp, sonra parçalanarak yok olacak.

Oysa insanlarda yıldızlar gibi değildi mi?  Çoğumuz yıldızlar gibi parlamak isterken çekirdeğinin yani yüreğin ve hayalleri altında ezilmesine izin vererek, çevremizdeki kara deliklerin çekim alanına girip sonsuza kadar yok oluyoruz.

Güneş sistemimizdeki en sıcak gezegen Venüs’tür.

en sıcak gezegen venüs

Birçok insan güneşe en yakın gezegen olduğu için Güneş Sistemindeki en sıcak gezegenin Merkür olduğunu düşünüyor. Bu sizi yanıltmasın! En sıcak gezegen Venüs’tür. Çünkü atmosferinde, bitkinin yüzeyinin her yerinde 864 ° Fahrenheit (462 ° Celsius) sabit bir sıcaklığa neden olan bir “Sera Etkisi” oluşturan çok sayıda gaz vardır. Bu konu hakkında daha fazla gündeme gelmek istemeyen Carl Sagan ise şunu söylemiştir:

Venüs’ün yüzeyinin kurşunu bile eritecek denli sıcak olduğu anlaşılınca Venüslüler’de Dünya’ya uğramaz olmuştu.

Güneş sistemi 4,57 milyar yaşındadır.

güneş sistemi yaş

Biliyorsunuz ki aramızda 3-5 yılın hesabı olmaz! Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, Güneş Sistemi 4.571 milyar yaşında. Bu kadar yıl yaşayıp ne çektin be Güneş Sistemi! Dediğinizi duyar gibiyiz.  Bilim insanları, yaklaşık 5 milyar yıl içinde Güneşimizin nur topu gibi bir Kızıl Dev haline geleceğini tahmin ediyor. Yaklaşık 7,5 milyar yıl içinde de yüzeyi iyice genişleyerek Dünyayı yutarak yok edeceği tahmin ediliyor. Tabii o zamana kadar Dünya yerinde olursa!

Samanyolu Galaksisi 105.700 ışık yılı genişliğindedir.

Samanyolu galaksisi genişliği

Işığın saniyedeki hızı ise 299.792.458 metre/saniye olduğunu biliyoruz. Peki Galaksimizin 105.700 ışık yılı genişliğinde olması ne anlama gelir? Eğer galaksimizin bir ucundan diğer ucuna saatte 10 bin kilometre hızla giden bir uzay gemisine sahip olsak bile ancak ve ancak 15 milyar 800 milyon yılda gidebiliriz.

Peki Dünya, Samanyolu Galaksisinin merkezine ne kadar uzaklıkta? Yaklaşık 30 bin ışık yılı.

Matematiksel hesaplamalara göre, beyaz deliklerin varlığı mümkündür.

beyaz delikler

Solucan delikleri üzerine 30 yıl çalışan Albert Einstein teoride mümkün olabileceğini düşündü. Daha sonraları Einstein’in Genel Görelilik kuramı kara deliklere uygulandığında, ortaya bir anda “Sürpriz! Bende var olabilirim” diyen beyaz delikler çıktı.

Beyaz delik, madde ve ışık içeriden kaçabilse de, dışardan girilemeyen matematiksel olarak varlığının olabileceğini düşündüğümüz bir uzay-zaman bölgesidir. Temel olarak, bir kara deliğin tersi gibi çalışır. Ancak elimizde onlar hakkında somut bir delil yok.

Hava olmadığı için Ay’da kalan ayak izleri yok kaybolmayacak.

Ay'da ayak izleri

Ama durun bir dakika! Onları havaya uçuracak bir hava yoksa eğer bayrak nasıl dalgalanıyor gibi gözükür? Aslında bayrak dalgalanmıyordu. Ay’a götürülen bayrak sıradan bildiğimiz bayraklardan değildi. Bayrağın dalgalanıyor gibi gözükmesi için kasıtlı olarak dalgalanma şekli verildi.

Ay’a ABD bayrağı dikilmesi, bu Ay’ın onlara ait olduğu anlamına gelmiyor. Sadece sembolik bir anlama sahiptir. Ay ve diğer gezegenler deniz hukukuna göre “uluslararası sular” sayılıyor. Yani Ay ya da diğer gezegenler, ilk gidenlere değil, tüm insanlığa aittir.

Uzaya gönderilen en büyük insanlı nesne, Uluslararası Uzay İstasyonudur.

uluslararası uzay istasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) bir uçtan bir uca 109 metredir. Dünya’nın yaklaşık 350 kilometre yukarısında hareket etmektedir ve geceleri gökyüzümüzün en parlak üçüncü nesnedir.

Peki ne demiş şair?  Ben seninle bir gün Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Güneş’in doğuşunu izleyebilme ihtimali sevdim. Çünkü oradaki astronotlar için Güneş 24 saatte 16 kez doğar ve batar. Bu nasıl mı mümkün olabilir? Çünkü uzay istasyonunun, Dünya’nın çevresinde attığı bir tur 90 dakika sürmektedir.

Uzay tamamen sessizdir.

sessiz uzay

Uzayda bir atmosfer yoktur, yani sesin duyulacağı bir ortam yoktur. Astronotlar, radyo dalgaları hala gönderilip alınabildiğinden, iletişim kurmak için radyo dalgaları kullanır.

Peki bununla ilgili ne demiş şair?

Dışarda çok ses var, içerde uzay

Kendime çaylar demliyorum

Bunları da beğenebilirsin
3 Yorumlar
  1. Görkem Özdemirci diyor

    Çok güzel bir yazı olmus.

  2. Yasin Turan diyor

    Samanyolu Galaksisi 105.700 ışık yılı genişliğinde olması

  3. Adanalı Adam diyor

    “Venüs’ün yüzeyinin kurşunu bile eritecek denli sıcak olduğu anlaşılınca Venüslüler’de Dünya’ya uğramaz olmuştu. ” Bu sıcaklardan yakında bizde Adanaya’a uğramaz olucagiz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.