Bay Hiçkimse Filmi (Mr. Nobody)

Bay Hiçkimse Filmi (Mr. Nobody) Fragmanı İzle; Konusu, Replikleri, Yorumları Oku. İMDB Puanı 7,8 olan film Kaos Teorisi konusuyla Bilim Kurgu türündedir.

İçerdiği Bilimsel Terimler: Paralel Evren, Sicim Teorisi, Kaos Teorisi
Türü: Bilimkurgu, Fantastik, Dram
İMDB Puanı: 7,8
İzleyebileceğiniz Platformlar: Digiturk
Başrol Oyuncuları:Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger
Yazar:Jaco Van Dormael
Filmin Yönetmeni: Jaco Van Dormael
Filmin Süresi: 141 dakika
Vizyon Tarihi: 2009

Bay Hiçkimse Filmi (Mr. Nobody) Konusu

Genç çocuk bir istasyon platformunda duruyor. Tren gitmek üzere. Annesiyle mi gitmeli yoksa babasıyla mı kalmalı? Bu karardan sonsuz olasılıklar doğar. Seçmediği sürece her şey mümkündür. Her yaşam yaşanmayı hak eder. Bay Hiçkimse Filmi (Mr. Nobody) , insan ırkı yarı ölümsüzlüğe ulaştıktan sonra Dünya’daki son ölümlü olan 118 yaşındaki bir adamın hayat hikayesini anlatıyor. Ölüm döşeğinde Nemo, hayat hikayesini bir muhabirle paylaşır ve yol boyunca yaptığı seçimleri gözden geçirir. Yine de son nefesinde bile, kaderini tamamlamak için çok önemli bir karar bekleniyor.

Bay Hiçkimse Filmi (Mr. Nobody) Yorum / Eleştiri

Bilim Gemisi ve Ekşi Sözlük tarafından yapılan yorum ve eleştiriler:

Bilim Gemisi Yorum – Eleştiri

Bay Hiçkimse Filmi (Mr. Nobody), zamanda yolculuk ve Kaos Teorisinin birlikte harmanlandığı gerçekten karmaşık bir film. Ama her şeyi dikkatli izleyip bütün parçaları zihninizde birleştirdiğiniz andan itibaren inanılmaz bir olaylar zinciri içerisinde kendinizi buluyorsunuz. Başlangıçtaki küçük farklılıkların sonuçlarda büyük farklılıklar yaratabileceğini, yapılan seçimlerin  ve o seçimin ardından ortaya çıkan sonuçlarını çok güzel bir şekilde işleyen, sürükleyici bir film. Bay Hiçkimse (Mr. Nobody) filmini izlerken akıllara  Edward Lorenz’ın  sorduğu bu soru geliyor:

’’Brezilya’da kanat çırpan bir kelebek, Amerika’da bir kasırgaya sebep olabilir mi?’’

Kelebek Etkisi Teorisine göre bir şey değişirse her şey değişir. Kaos Teorisi ve Kelebek Etkisi Teorisi hakkında bilgi almak için bu makalemizi inceleyebilirsiniz:

Kaos Teorisi Ve Kelebek Etkisi Teorisi Nedir?

Feynman’ın kuantum alan teorisinin yol integrali formülasyonu, bir elektronun başlangıcından son konumuna kadar her olası yolu aldığını söylüyor. Aşırı yollar karışır ve en olası yollar güçlendirilir, bu yüzden en çok olan şey klasik harekete benzer. Aynı şey bu filmdeki kahramanı Nemo içinde geçerlidir. Yaşamı boyunca karşısına çıkabilecek, büyük seçimlerin tüm sonuçlarını görüyoruz. Ayrıca Bay Hiçkimse (Mr. Nobody), filmi  bize Paralel Evren Teorisi hakkındaki sorgulatmaları başarılı bir şekilde yaptırıyor.

Paralel Evren Teorisi hakkında bilgi almak için bu makalemizi inceleyebilirsiniz:

Paralel Evren Teorisi Nedir? Paralel Evrenler Var Mı?

 

 Ekşi Sözlük Yorum – Eleştiri

Her izlediğimde sonsuz olasılık dahilinde yaptığım seçimler umarım en iyileridir dedirten film. diyelim ki değil diğer seçtiğim yollarda kesin çok mutluyum diye düşünüp teselli buluyorum. Geri dönemeyiz. Seçmek bu yüzden zordur.

(olsadaicsek)

Benim hayatımı değiştiren, ufkun kapısından geçiren filmdir. Asla unutamayacağım.

(bursia)

Film bittiğinde bir sonla değil, düşüncelerle hayata devam ediyorsunuz. Hayatı sorgulayan insanların seveceği bir film. Bu kadar detaylı olmasa da, muhtemelen benzer şeyleri düşünmüşlerdir kendi hayatlarında. Sahneler arası geçiş müzikleri de bir o kadar güzel.

(bagcivan)

Hayatta bazı şeylerin pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve tek bir hareketinizle tüm geleceğin tekrar yazıldığını, ayrıca ne kadar çabalarsanız çabalayın seçim yapmaktan vazgeçemeyeceğinizi çok güzel anlatan film.

(believe in good)

 Ne kadar izlerseniz her seferinde çok şey keşfedeceğiniz bir film.

Bütün olasılıkların canı cehenneme tek bir hayatınız ve bir kalbiniz olduğunu unutmayın.

(süzen)

Bay Hiçkimse Filmi (Mr. Nobody) Replikleri

Bay Hiçkimse Filmi (Mr. Nobody)  Repliklerini sizler için derledik:

Seçim yapmadığın sürece, kalan olasılıkların hepsi mümkündür.

 Satrançta yapılabilecek en iyi hamle, hamle yapmamak olursa buna zugzwang denir. Hiçbir seçim yapmadığınız sürece her şeyi mümkün kılarsınız.

Sigara dumanı neden sigaraya geri dönmez, neden moleküller birbirinden uzaklaşır, neden dökülen bir mürekkep damlası yeniden biçimlenemez ?

Çünkü evren dağılım gösterme eğiliminde yol alır. Bu bir entropi ilkesidir. Evrenin artan bir düzensizlik konumuna geçmesidir yani.

Yaşayabileceğim tüm hayatlardan vazgeçtim. Seninle birlikte olabilmek için…

Ölmekten korkmuyorum, yeterince yaşamadığımdan korkuyorum. Her okul kara tahtaya yazılmalıdır, “Hayat bir oyun alanıdır ya da hiçbir şeydir.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku