Betelgeuse Yıldızı Ne Zaman Patlayacak?

Patlayacak yıldız olarak anılmaya başlanan, tüm dünyanın gözü üzerine çevrilen Betelgeuse yıldızı, ne zaman patlayacak? Patlarsa ne olur? Sorularına cevap arayacağız. Öncelikle, “benim adım bomba soyadım ölüm” diyen süpernova adayı olan bu yıldızı tanıyalım.

Betelgeuse Yıldızı Güneş Karşılaştırması

Betelgeuse yıldızı Dünya’dan yaklaşık 600-700 ışıkyılı uzaklıkta bulunan güneşten 1000 kat daha büyük kırmızı süper dev yıldızdır.Özünde çok parlak bir yıldız olan Betelgeuse, aynı zamanda Avcı Takımyıldızı (Orion) ‘nın alfasıdır. (En parlak yıldızı)

Gökyüzündeki en parlak 10 yıldızdan biri olan Betelgeuse’nin böylesine parlak bir yıldız olmasının bir bedeli var. Yakın bir zamanda  patlayacak olmasından dolayı şu anda gökyüzümüzün en ünlü yıldızı olmuş durumda. Muazzam enerjisi, yakıtını hızlı bir şekilde tüketmeye devam ediyor,  o artık ömrünün sonlarını yaşıyor. Bir gün yakıtı tükenecek, daha sonra kendi ağırlığı altında çökecek, muhteşem bir süpernovaya dönüşecek.

ESO’nun teleskobu ile gözlem yapan gökbilimciler 2019′ Aralık ayından bu yana Betelgeuse’nin normal parlaklığından % 64 daha sönük olduğunun farkına vardılar.  Ardından Villanova Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Bölümü’nde profesör olan Edward Guinan, üniversitenin 1981 yılından bu yana Betelgeuse’yi gözlemlediklerini, yıldızın parlaklığında azalmalar olduğunu  ve normal parlaklığa dönmek yerine büyümeye devam ettiğini söyledi.

Lazer İnterferometre Yerçekimi Dalgası Gözlemevi LIGO, 14 Ocak’ta Avcı Takımyıldızı (Orion)  yönünden geliyormuş  gibi görünen yerçekimi dalgalarını tespit etti. Gökbilimciler başlangıçta bunun Betelgeuse’un sonu olduğunu düşündü. Çünkü bir yıldız süpernovaya dönüşmeye başladığında, yerçekimi dalga patlaması üretirdi.

Yerçekimi dalga tespitinin ardından heyecanla dışarı çıkıp gökyüzüne bakan bilim insanları, Betelgeuse’in hala orada olduğunu gördüler. Betelgeuse patlamış olsaydı, Venüs kadar parlak görünecekti. Günler geçtikçe oluşan yerçekimi dalga patlaması hakkında  daha fazla bilgi edinen bilim insanları dalgaların yıldızdan 10 derece uzakta olan bir kaynaktan geldiğinin bilgisine ulaştı.

Betelgeuse yıldızı ne zaman patlayacak?” sorumuza tekrar geri döneceksek olursak; Betelgeuse yıldızı yarında patlayabilir, gelecekte bir milyon yıl içinde de patlayabilir. Bilim dünyası bu soruya henüz net bir cevap bulmuş değil.

betelgeuse yıldızı patlarsa ne olur?

Betelgeuse Patlarsa Ne Olur?

Betelgeuse, bilim insanlarının tahminlerine göre birkaç hafta veya ay boyunca inanılmaz bir şekilde parlayacak, belki de dolunay parlaklığına ulaşıp gün ışığında bile gözlemlenebilir bir duruma gelecek.

Kaliforniya Üniversitesi’de yüksek lisans yapan Jared Goldberg ve Evan Bauer, Betelgeuse patlarsa ne olur?  Sorusuna cevap aramak adına ölmekte olan  yıldızın son günlerini gösteren bir smülasyon hazırladı. Araştırmalar sonucu edindikleri bilgilere göre:

  • Betelgeuse patladığında, 100 günden daha fazla bir süre boyunca yarım ay kadar parlayacak.
  • Geceleri gökyüzünde gölgeler yaratacak ve hatta bu gündüzleri dahi gözlemlenebilecek.
  • Süpernova sonrası soluklaştıkca,1 yıl boyunca geceleri çıplak gözle görünebilecek.

Betelgeuse İkinci Güneş Olacak mı?

Betelgeuse ikinci güneş olacak mı?  Sorusuna kısaca cevabımız: Hayır. Bu söylenti 2012 yılında kulaktan kulağa dolaşıyordu. Sahi  2012 yılını  hatırlıyor musunuz? Dünya’nın sonu geleceği yıl?  Süpernova gittiğinde, Betelgeuse ikinci güneş olarak görebileceğimiz kadar parlak olamayacak.

İkinci bir Güneş’e dönüşmese de, Dünya’da yaşayan herkes gece gökyüzünde inanılmaz bir manzara ve ışık şovu ile karşı karşıya kalacak.

Betelgeuse Patlarsa Dünya’ya Ne Olur?

Betelgeuse patlarsa Dünya’ya ne olur? Dünya ve Dünyadaki yaşam bundan zarar görmeyecek.

Çünkü Dünya’daki hayata zarar vermek veya yok etmek için fazlasıyla uzakta. Astrofizikçiler, bir süpernovanın Dünya’ya zarar vermesi için en az  50 ışık yılı yakınında olmamız gerektiğini söylüyor. Patlayacak yıldız Betelgeuse‘ye olan uzaklığımız ise bu mesafenin yaklaşık 11-12 katı. Bu yüzden gönül rahatlığıyla güvendeyiz diyebiliriz.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.