Mesaj Filmi (Contact)

Mesaj Filmi (Contact) Fragmanı İzle; Konusu, Replikleri, Yorumları Oku. İMDB Puanı 7,4 olan film, Uzaylılar konusuyla Bilim Kurgu türündedir.

İçerdiği Bilimsel Terimler: Uzaylılar, Fermi Paradoksu
Türü: Bilimkurgu, Dram, Gizem
İMDB Puanı: 7,4
İzleyebileceğiniz Platformlar: Digiturk
Başrol Oyuncuları: Jodie Foster, Matthew McConaughey, Tom Skerritt
Yazar: James V. Hart, Michael Goldenberg, Carl Sagan(kitabından uyarlama)
Filmin Yönetmeni: Robert Zemeckis
Filmin Süresi: 150 dakika
Vizyon Tarihi: 1997

Mesaj Filmi (Contact) Konusu

Mesaj Filmi (Contact), Carl Sagan’ın 1985 yılında yazdığı “Mesaj”  adlı  romanından uyarlanan bir bilim kurgu filmidir.

Dr. Eleanor Arroway, küçük yaşlardan itibaren dünya dışı yaşamlara karşı ilgi duymuştur. Babasının da yardımı ile dünya dışı yaşamların araştırıldığı SETI’da çalışmaya başlar. Astronom Dr. Arroway, Bir gün Vega yıldızından gelen dünya dışı yaşamlara ait olabilecek bir sinyalin farkına varır. Bu sinyalin keşfi tüm Amerika’yı ayağa kaldıracaktır.

Mesaj Filmi (Contact) / Eleştiri

Bilim Gemisi ve Ekşi Sözlük tarafından yapılan yorum ve eleştiriler (Spoiler İçerir!):

Bilim Gemisi Yorum – Eleştiri

Başrolünde Yıldızlararası – Interstellar Filminden tanıdığımız  Matthew McConaughey’in olduğu  Mesaj Filmi (Contact), “Dünya dışı yaşam” konularını işleyen filmler arasında tartışmasız en akıllı ve en etkileyici hikayeyi anlatıyor. 

Mesaj Filmi  “İletişim”, bilim, siyaset ve dinin buluştuğu yerde gerçekleşen bir filmdir. Bilim-din çatışmasını ustaca ele alınmasının yanında bilim ve dini ayrı ayrı ele alıp değerlenmesi, film bittikten sonra bile bu soruları defalarca kendinize soracağınız bir etki altına alıyor.

Mesaj Filmi (Contact), ölmeden önce mutlaka izlenilmesi gereken filmler listesine gönül rahatlılığıyla  eklenecek nadir yapımlardandır.

Film konusu itibariyle Enrico Fermi ‘nin  sorduğu ‘”Dünya dışı yaşam varsa, herkes nerede?’’ sorusuyla  Fermi Paradoksuna göz kırpıyor. Uzaylılar var mı? Sorusuna cevap aradığımız bu makalemizi inceleyebilirsiniz:

Fermi Paradoksu: Herkes Nerede?

Ekşi Sözlük Yorum – Eleştiri

1997 yapımı olmasına rağmen oldukça etkiletici ve sürükleyici bir bilim kurgu filmi. Filmin yılına bakıp “dünyayı kurtaran adam” görseline sahip mi acabasıyla yaklaşmayın. görsel sahneleri de çok başarılı.

(kaynayansu)

3.kez izlediğim başyapıt. Arrival gibi başarısızlıklar üzerine insan tekrar izleyince umutlanıyor. Belki gün gelir ve bir insan evladı çıkıp bu kalitede film yapar tekrar.

(piolinmalvado)

Vega’lılardan gelen mesaj sonrası toplanan kalabalık arasında Alien Abduction İnsurance pankartlı grubu görmek güldürmüştür.

(meka mergenius)

İzlerken beni geren tek uzay konulu film. İnterstellar ile kıyaslayanlar olmuş. İnterstellar dümdüz bir film, contact’ın sıçtığı bok olamaz.

Ne kadar da entel bir film eleştirmeniyim bugün.

(eksi peace)

Solucan deliği teorisinin olabilirliğini ve insanlara bilimi o zamanlar tekrardan sevdiren muhteşem başyapıt. Zamanın İnterstellar’ı diyebiliriz.

(beyonderr)

Mesaj Filmi (Contact) Replikleri

Mesaj Filmi (Contact) Repliklerini sizler için derledik:

Kainat hakkında bir şey daha var. Kainat çok büyük bir yer. Daha önce düşünülen her şeyden çok daha büyük. Öyleyse eğer sadece biz varsak uzay korkunç bir yer israfı demektir. Değil mi?

Kendimi bildim bileli bir şey arıyorum. Niçin burada olduğumuzu.Burada ne yapıyoruz? Kimiz biz? Eğer bu cevabın sadece bir bölümünü bile verecek fırsat ise bu bence insanın hayatına değer. Sence değmez mi?

+ Şunu bana açıklayın: eğer sinyaller farklı bir uygarlıktan geliyorsa neden matematik bulmaca yapıyorlar neden dilimizi kullanmıyorlar?

– Belki dünyada bu kadar farklı dil kullanıldığı içindir.Matematik tek gerçek evrensel dildir. Asal sayıları kullanmaları da tesadüf değildir.

Göğe ilk baktığımda garip bir şey hissettim. Kesinlikle yalnız olmadığımı biliyordum.  O anda hayatımda ilk kez hiçbir şeyden korkmadım, ölümden bile.

Tanrı oradaydı, bundan emindim !

Bunu nasıl yaptın? Nasıl evrildiniz, bu teknolojik ergenlikten kendinizi yok etmeden nasıl hayatta kaldınız?

Dünya bilim ve teknoloji nedeniyle temelde daha iyi bir yer mi? Evde alışveriş yapıyoruz, Web’de sörf yapıyoruz … aynı zamanda, insanlık tarihinin diğer zamanlarından daha fazla boş, yalnız ve birbirinden kopuk hissediyoruz.

Bunları da beğenebilirsin
6 Yorumlar
 1. MelvinLig diyor

  Mesaj filmi harika bir film. Görsel efektler çok iyi. Farkında olmadığım bir film. Teşekkür ederiz. Çok güzel bir sayfa hazırlamışsınız.

 2. selahattin diyor

  aradığım her şey tek sayfada. teşekkürler.

 3. Can Eril diyor

  harika bir bilim kurgu filmi

 4. Eric Jones diyor

  anlayana güzel

 5. Eric Jones diyor

  efektler o yıllara göre çok iyi

 6. Kaan Rüzgar diyor

  Derinden etkileyen bir filmdi. Sonunda çok üzülmüştüm duruma. Ancak mantık hatası da var gibi. Makine yapıldı tamam. Ama sadece 1 kez kullanılabilir diye bir şey yok. İnanmayanları da tek tek soksalardı makineye.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız. Tamam Tamamını Oku